Home / Aktualności / ZTE Axon 7 Mini – najlepszy muzyczny smartfon na rynku?

ZTE Axon 7 Mini – najlepszy muzyczny smartfon na rynku?

4. Wrażenia z użytkowania

Tę część recenzji poświęcimy szybkości działania recenzowanego smartfona, wyglądu poszczególnych ekranów pulpitów i ustawień, a także opisowi ogólnych wrażeń z jego użytkowania.

Jak mogliście zauważyć w części poświęconej specyfikacji telefonu za wydajność Axon-a 7 Mini odpowiada 8-rdzeniowy procesor Cortex A53, chipset Snapdragon 617 oraz układ graficzny Adreno 405. Co prawda nie są to podzespoły z najwyższej półki, ale w końcu nie w ten segment celuje producent, by wymagać od niego użycia komponentów na miarę Samsunga Galaxy S8 czy iPhone 7.

Niemniej nie można uznać, że komponenty są wybitnie przestarzałe, a ich wydajność niewystarczająca. Axon 7 Mini to przede wszystkim smartfon muzyczny, który ma dawać użytkownikowi jak najlepsze doznania podczas słuchania muzyki i oglądania filmów. Menu działa płynnie, ekrany, których początkowo jest trzy przewijają się z należytą szybkością i bez jakichkolwiek przycięć. Producent trochę zaoszczędził decydując się na 28-nm układ Snapdragon 617 – pomimo faktu, że w momencie konstruowania urządzenia w serii 600 pojawił się już chip o oznaczeniu 625 – tak by móc zaoferować wysokiej klasy ekran, procesor dźwięku czy głośniki stereo.

Zapewne zastosowanie 14-nm procesora wpłynęłoby nie tylko na poprawę wydajności, ale także na długość pracy na baterii i poziom nagrzewania się „plecków” smartfona – choć te z obecnym CPU są w zasadzie tylko lekko ciepłe.

Ekran wykonany w technologii AMOLED oferuje gamę barw z palety 16 mln kolorów oraz gęstość pikseli na poziomie 423 ppi przy rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli. Kąty widzenia jak i same barwy są wyjątkowo dobrej jakości, oferując ostry i pełen żywych kolorów obraz.

Jeśli kogoś zmartwiło, że ekranów początkowo jest tylko trzy, to nie należy z tego powodu pospiesznie skreślać niniejszego urządzenia ponieważ ikony/skróty do aplikacji możemy grupować w katalogi, które posiadają w sobie kolejne strony gotowe przyjąć następną porcję ikon aplikacji, a ponadto możemy zwiększyć ilość stron/ekranów dla ikon aż do 15, poprzez przytrzymanie palca na określonej ikonce i przesunięciu jej na wolny (czysty) ekran w prawo lub lewo.

 Jeśli chodzi zaś o wspomniane powyżej ikony, to mamy do wyboru 5 stylów ich wyglądu oraz 7 wersji efektów przewijania ekranów z ikonami.

Ponadto na każdym z ekranów możemy ustawić jeden z kilkudziesięciu fabrycznie zainstalowanych w urządzeniu widżetów.

W ten sposób z pozoru zbyt prosty i nie najbardziej efektowny interfejs możemy całkiem nieźle przemodelować, tak by jak najlepiej odpowiadał naszym gustom i wymaganiom.

Do czyszczenia pamięci z otwartych aplikacji używamy pierwszego od prawej dotykowego „kwadracika”, który kaskadowo wyświetla nam działające w tle aplikacje. Zamykamy je przesuwając po powierzchni ekranu palcem w lewo lub prawo.

Screenshot_2017-04-30-22-11-57

Firma ZTE wraz z modelem Axon 7 Mini oddaje w ręce użytkowników komplet narzędzi, na które składa się: kompas, latarka, kalkulator, miernik hałasu, linijka, kątomierz, poziomica czy narzędzie do ustalania pionu. Wszystkie one działają nad wyraz dobrze i nie są tu dodane tylko po to, by zapełnić miejsce na ekranie pełniąc rolę tzw. wypełniacza.

Screenshot_2017-04-30-22-50-26

Z kolei zakładka ustawień spodoba się szczególnie miłośnikom i zwolennikom urządzeń z kafelkowym systemem Windows. Tyczy się to jednak tylko jednej z dwóch części ustawień o nazwie Często używane, niemniej wzięto tylko to co w kafelkach było i jest najlepsze, a więc przejrzystość i intuicyjność obsługi.

Screenshot_2017-04-30-22-55-15

Reszta ustawień, a dokładnie mówiąc dostęp do wszystkich ustawień słuchawki dostajemy w klasycznym dla urządzeń z systemem Android, stylu.

Screenshot_2017-04-30-22-55-21

Kolejnym wartym podkreślenia atutem mniejszego z członków rodziny Axon 7 jest funkcja Mi-POP, za pomocą której na ekranie pojawia nam się wielofunkcyjny przycisk, któremu możemy przypisać jedną z pięciu funkcji np. zrzut ekranu, menu, ostatnio uruchamiane aplikacje czy wyłączenie mikrofonu.

Podobnie nie bez znaczenia dla komfortu użytkowania ma udostępniona przez producenta opcja obsługi takich gestów jak wzbudzenie ekranu poprzez dwukrotne dotknięcie go lub zrobienie zrzutu ekranu poprzez dotknięcie ekranu trzema palcami na raz.

Screenshot_2017-05-01-21-54-51

Nie inaczej ma się sprawa z obsługą konkretnych ruchów, których jest aż siedem. Wśród nich odnajdziemy: automatyczne wykonywanie lub/i odbieranie połączeń poprzez zbliżenie telefonu do głowy, tryb kieszonkowy po aktywacji którego smartfon będzie wibrował i wydawał dźwięki z głośników, odwrócenie telefonu skutkujące wyciszeniem dzwonka połączenia przychodzącego, włączenie drzemki oraz wyłączenie alarmu budzika poprzez odpowiednio dotknięcie ekranu lub jego obrócenie, zmiana trybu głośnomówiącego na tradycyjny poprzez przyłożenie słuchawki do ucha czy też aktywacja latarki poprzez potrząśnięcie telefonem.

 

  1. Wstęp
  2. Specyfikacja techniczna
  3. Wygląd zewnętrzny
  4. Wrażenia z użytkowania
  5. Jakość ekranu, dźwięku, zdjęć i filmów
  6. Wyniki wydajności w Geekbench 4 i Basemark OS II
  7. Podsumowanie

4. Wrażenia z użytkowania Tę część recenzji poświęcimy szybkości działania recenzowanego smartfona, wyglądu poszczególnych ekranów pulpitów i ustawień, a także opisowi ogólnych wrażeń z jego użytkowania. Jak mogliście zauważyć w części poświęconej specyfikacji telefonu za wydajność Axon-a 7 Mini odpowiada 8-rdzeniowy procesor Cortex A53, chipset Snapdragon 617 oraz układ graficzny Adreno 405. Co prawda nie są to …

Ocena końcowa

Ekran - 95%
Dźwięk - 99%
Wydajność - 74%
Jakość zdjęć i filmów - 86%
Bateria (wytrzymałość) - 85%

88%

Podsumowanie : ZTE Axon 7 Mini to niemal idealny muzyczny smartfon. Bardzo dobry ekran AMOLED 2.5D, duże głośniki stereo ze wsparciem dla Dolby Atmos, dwa mikrofony, rozszerzone warunki gwarancji w standardzie, a także stosunkowo atrakcyjna cena pozwalają z czystym sumieniem rekomendować ten produkt. Gdyby tylko procesor był wydajniejszy, a aparat lepiej radził sobie przy słabym oświetleniu, to mielibyśmy produkt perfekcyjny - no ale jak mówi znane powiedzenie, nie można mieć przecież wszystkiego.

Twoja ocena: 3.93 ( 4 votes)
88

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.