Home / Aktualności / Organizacja JEDEC ogłosiła ostateczną specyfikację pamięci DDR5

Organizacja JEDEC ogłosiła ostateczną specyfikację pamięci DDR5

Choć większość z nas ma w swoich komputerach pamięci DDR4, a część nawet DDR3, nie powstrzymuje to w niczym organizacji JEDEC Solid State Technology Association, która ogłosiła ostateczną specyfikację pamięci DDR5 z serią znaczących aktualizacji w stosunku do poprzedniego standardu, który ma już ponad sześć lat i wymaga pilnej wymiany. Do tegop dochodzi fakt, że proces normalizacyjny zajął dwa lata dłużej niż pierwotnie planowano, aby zaadresować potrzeby producentów systemów a także oczekiwań użytkowników.

Co więc da nam pamięć DDR5?

Na początek większa gęstość. Standard DDR5 SDRAM to bowiem czterokrotnie zwiększa gęstość DDR4, z 16 Gb  do 64 Gb. Umożliwi to producentom wytwarzanie modułów DIMM o pojemnościach sięgających nawet 2 TB. Drugi pozytyw to maksymalną szybkość transmisji danych, DDR5 mogącej oferować 6,4 Gb / s (dwa razy większą szybkość transmisji danych niż DDR4). Jednak pierwsze moduły, które trafią na rynek konsumencki, będą mogły osiągnąć jedynie 4,8 Gb / s, co nadal stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z maks. 3,2 Gb / s, które zapewniają DDR4. Jak z każdą nową odsłoną, tak i tu zapotrzebowanie na moc również zostało obniżone. Standardowe napięcie robocze “piątek” wynosi 1,1 V w porównaniu z 1,2 V wymaganym dla DDR4. I choć może się to wydawać niewielkie, istnieje kilka ulepszeń architektonicznych, które uprościły projekty płyt głównych, zachowując tę ​​samą liczbę pinów 288. Jednak moduły DDR5 SDRAM nie będą kompatybilne z obecnymi gniazdami DDR4. Poszczególne moduły DIMM będą musiały być wyposażone w zintegrowany regulator napięcia – JEDEC nazywa to filozofią „pay as you go”, w której producenci będą musieli kupić tyle regulatorów napięcia, ile jest liczby modułów DIMM zainstalowanych w systemach końcowych. W tym momencie nie jest to do końca jasne, ale może to również poprawić wydajność, a także zużycie energii, szczególnie w przypadku centrów danych.

Co ciekawe, każdy moduł DIMM DDR5 będzie działał sam w trybie dwukanałowym, ponieważ poziomy pamięci można teraz adresować na dwóch niezależnych 32-bitowych podkanałach (40-bit dla pamięci ECC), która jest podobna do GDDR6 i pamięci LPDDR4. Ponadto długość serii dla każdego z tych kanałów została zwiększona z 8 bajtów (BL8) do 16 bajtów (BL16), co oznacza, że ​​pamięć DDR5 SDRAM będzie w stanie wykonać dwie operacje 64-bajtowe w takim samym czasie, jaki zajmuje pamięć SDRAM DDR4 wykonać jeden.

Dostępność produkcyjna i rynkowa DDR5

Najwcześniej możemy spodziewać się, że nasze platformy z obsługą DDR5 będą dostępne od czwartego kwartału 2021 do pierwszego kwartału 2022. Firmy takie jak Micron i SK Hynix już próbkują DDR5 z partnerami branżowymi, a masowa produkcja pamięci DDR5 rozpocznie się jeszcze w tym roku.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.