Home / Komputery Stacjonarne / Dyski / ZOTAC SSD – pierwsze dyski Solid State Drive o pojamnościach 240 i 480GB

ZOTAC SSD – pierwsze dyski Solid State Drive o pojamnościach 240 i 480GB

ZOTAC SSD 01

ZOTAC zaprezentował dziś swoje pierwsze dyski Dolid State Drive nazwane po prostu ZOTAC SSD, rozpoczynając tym samym kolejny rozdział w swoim dorobku po takich produktach jak karty graficzne i mini-pc. Te ostatnie bez wątpienia zyskają wiele, gdy ten producent wyposaży je w szybszą pamięć masową, co być może przełoży się także na niższy koszt małęgo komputera.

Początkowo dyski ZOTAC SSD będą dostępne w pojemnościach 240 GB oraz 480 GB, z większymi pojemnościami pojawiającymi się w przyszłości. Sercem tych dysków ma być czterordzeniowy procesor Phison oraz kontroler pamięci MLC NAND. Takie kombo ma według zapewnień dostarczyć żywotność to 480 TB zapisanych danych oraz do 3 tys. cykli PE. Prędkościami jakie można oczekiwać to 520 MBps przy odczycie i 500 MBps przy zapisie, co trzeba przyznać są całkiem rozsądnymi parametrami.

Niezaprzeczalnym atutem, i funkcją którą mieli na myśli inżynierowie firmy ZOTAC była ochrona danych, co przełożyło się na zastosowanie ochrony przed błędami danych przemieszczających się pomiędzy pamięciami RAM, kontrolerem oraz pamięciami NAND.

Z kolei SmartECC stoi na straży wykrywania potencjalnych błędów na dysku, co nie powinno pojawić się z pewnością przez długie lata przy używaniu tych dysków. Wśród innych technologii jakie znalazły się w dyskach ZOTAC SSD są SmartRefresh, Power Failure Protection oraz Dynamic Wear Leveling. Pierwsza z nich odpowiada za stan bloków ECC, druga za minimalizację czasu przetrzymywania danych w pamięci cache (eliminacja potencjalnej utraty niezapisanych danych), zaś ostatnia za równomierne używanie modułów pamięci, przez co żywotnośc dysku jest dla nich równomierna.

Pomimo tego, że nie podano do wiadomości dostępności ani ceny tych dysków, to wiemy, że producent udziela na nie 3-letniej gwarancji.

ZOTAC SSD – specyfikacja:

  • Pojemności: 240GB and 480GB
  • Kontroler: Phison (czterordzeniowy procesor)
  • Żywotność: 3000 cykli PE Cycle oraz do 480 TBW
  • Wymiary: 7mm, 2.5″
  • SATA III
  • Odczyt sekwencyjny: up to 520MB/s
  • Zapis sekwencyjny: up to 500MB/s
  • Cache: do 512MB (DDR3)

 

 ZOTAC SSD 240 GB

ZOTAC SSD 480 GB

ZOTAC SSD 03 ZOTAC SSD 02