Home / Aktualności / Zen 4 – co nam powiedziano o nadchodzących procesorach AMD

Zen 4 – co nam powiedziano o nadchodzących procesorach AMD

Niektóre z opublikowanych wczoraj kluczowych informacji dotyczą postępów architektonicznych, jakie AMD wprowadza w Zen 4. Nie jest to jeszcze pełna analiza architektury ale AMD ujawniło, że Zen 4 będzie miał dwukrotnie większą pamięć podręczną L2 niż Zen 3 na rdzeń, do 1 MB na rdzeń. W rdzeniu procesora znajduje się również blok sprzętowy przyspieszający sztuczną inteligencję oraz instrukcje dotyczące sztucznej inteligencji, dzięki którym Zen jest na bieżąco z wymaganiami nowoczesnego oprogramowania, które w coraz większym stopniu przechodzi na przetwarzanie przez sztuczną inteligencję.

W przypadku wydajności, AMD szczyci się z maksymalnym przyspieszeniem 5 GHz+ i ponad 15% wzrostem wydajności w jednym wątku dla nowych procesorów. Jeśli zaś chodzi o samą częstotliwość, procesory Ryzen 7000 nie tylko będą mogły pracować z częstotliwością 5,0 GHz. AMD pokazało wersję demonstracyjną procesora Zen 4 Ryzen 7000 z 16 rdzeniami i procesorem Ghostwire Tokyo z częstotliwością doładowania do 5,5 GHz, jak pokazano na nakładce w grze. Liczba nieco się wahała, od około 5,3 do 5,5 GHz, ale wyraźnie zegary znacznie przekraczały 5 GHz.

Jest to mało prawdopodobne, aby była to częstotliwość dla wszystkich rdzeni, ponieważ Ghostwire Tokyo nie niszczy 16-rdzeniowego procesora w żadnym stopniu. Nie jest również jasne, jak obciążony był nawet pojedynczy wątek, gdy rejestrowana była częstotliwość. W końcu procesory muszą czasami obniżać częstotliwość nawet na jednym rdzeniu, jeśli obciążenie jest szczególnie duże, więc 5,5 GHz może nie być tym, co widzimy w jednowątkowym trybie Cinebench, ale jest to wyraźnie znacznie wyższe taktowanie niż obecne Zen 3 procesory działają przy takim samym taktowaniu.

Zwiększeniu wydajności pojedynczego wątku o ponad 15 procent nie jest związane z IPC — jest to twierdzenie dotyczące wydajności pojedynczego wątku. AMD specjalnie powiedziało, że było to połączenie IPC i częstotliwości, aby osiągnąć wspomniane wartości. Z Zen 4 wyraźnie zdolnym do wyższego taktowania, rzeczywiste zyski IPC (Instrukcji na cykl zegara) będą mniejsze niż ta liczba. Według przypisów AMD było to porównanie między 16-rdzeniowym, przedprodukcyjnym procesorem Zen 4 i Ryzen 9 5950X w jednowątkowym Cinebench R23, przy czym Zen 4 jest wyposażony w 2×16 GB pamięci DDR5-6000 CL30. Nie jest to jednowątkowe porównanie do 5800X3D, chociaż w wielu aplikacjach dodatkowa pamięć podręczna nie pomaga w rzeczywistości, a zamiast tego niezmiernie jej szkodzi.

Jak twierdzi wiele źródeł, 15% wzrost wydajności w jednowątkowym Cinebench R23 nie wystarczy, aby Zen 4 prześcignął procesory Alder Lake przy takim właśnie obciążeniu. AMD twierdzi, że wzrost dla Zen 4 będzie większy niż 15%, ale musiałby być znacznie większy niż 15%, aby objąć prowadzenie, nie mówiąc już o odpieraniu wydajności wszelkich nowych procesorów, które Intel będzie miał w tym roku. 

Atutem dla AMD jest to, że procesory Ryzen 7000 będą miały do ​​16 rdzeni Zen 4, w porównaniu do zaledwie 8 rdzeni P dla 12900K. Dodatkowo jak się dowiadujemy, 16 rdzeni to maksimum. Z ważnych informacji warto dodać, że AMD potwierdziło dwu chipletową konstrukcję z maksymalnie ośmioma rdzeniami procesora, tym samym zaprzeczając (bynajmniej na chwilę obecną) istnienie 24-rdzeniowego układu. Z 16 rdzeniami o pełnej wydajności AMD pokazało, że procesor Ryzen 7000 spokojnie pokonuje 12900K w wielowątkowym renderowaniu – w Blender: AMD może poszczycić się 31% lepszym wynikiem w porównaniu do Intela.

Wracając do konstrukcji procesora, AMD trzyma się układu chiplet + I/O, ale wszystkie elementy zostały ulepszone. Oczywiście mamy nowe chiplety rdzenia procesora 5 nm, ale kość I/O również została znacznie ulepszona, przechodząc z GlobalFoundries 12 nm na TSMC 6 nm. Zmniejsza to nie tylko zużycie energii, ale również obsługę DDR5 i PCIe 5.0. Informacja, że wszystkie procesory Zen 4 Ryzen 7000 będą miały wbudowaną grafikę (kiedy już rynek wraca do dostępności dedykowanych kart graficznych) nie wywołuje już wzrostu euforii. Niemniej, stacjonarne procesory Zen 4 będą po raz pierwszy wyposażone w zintegrowaną grafikę RDNA 2 co w mniejszym lub większym stopniu jest dla wielu bardziej interesujące. 

Jeśli  chodzi  o datę  premiery, można mówić o  okresie  między wrześniem a listopadem, co oczywiście jest dość szerokim oknem na premierę, a jeśli te układy pojawią się dopiero w listopadzie, od debiutu pierwszych procesorów Zen 3 upłyną dwa lata. Wygląda na to, że AMD wprowadzi na rynek w ciągu kilku miesięcy procesory Intel nowej generacji, serię Raptor Lake 13. generacji, więc AMD chciałoby uzyskać przyzwoitą przewagę nad Alder Lake, aby przygotować się na części Intel nowej generacji.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.