Home / Aktualności / ZEN 3 – nowa architektura AMD z obsługą 4-wątków jednocześnie!

ZEN 3 – nowa architektura AMD z obsługą 4-wątków jednocześnie!

Według najnowszych wiadomości firma AMD właśnie ukończyła pracę nad kolejną generacją architektury ZEN. Tym razem ZEN 3 ma otrzymać nie tylko udoskonalony 7-nm proces technologiczny (7 nm+ Extreme Ultra Violet), ale przede wszystkim obsługę 4-wątków jednocześnie. Dotychczas technologia SMT (u Intela znana pod nazwą hyper-threading) w procesorach AMD jak i Intela umożliwiała obsługę do 2 wątków na rdzeń.

Architektura ZEN 3 ma zadebiutować już w przyszłym roku w serwerowych procesorach o kodowej nazwie Milan. Udoskonalone, 4-wątkowe SMT umożliwi podzielenie operacji w procesorze na 4 mniejsze części, tak by każdy rdzeń mógł je efektywniej przetwarzać, oferując tym samym lepszą wydajność.

O ile AMD wyprzedziło w tej kwestii swojego największego rywala – firmę Intel – o tyle prym w dziedzinie wielowątkowości wiedzie od lat IBM. Posiada on bowiem procesory oparte o architekturę Power ISA, które nie tylko oferują wsparcie dla 4-wątkowego SMT, ale nawet jego 8-wątkową wersją, w którym każdy z rdzeni procesora może przetwarzać do 8 wątków jednocześnie.

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.