Home / Aktualności / Zalman X7 – ciekawa obudowa dla wymagających

Zalman X7 – ciekawa obudowa dla wymagających

X7_01

Nowa obudowa Zalman X7 to ciekawa z wielu względów konstrukcja, którą powinni zaintsresować się użytkownicy znudzeni tradycyjnym designem oraz ograniczoną funkcjonalnością. Obudowa, którą pochwalił się właśnie Zalman charakteryzuje się solidnym i dopracowanym wykonaniem, funkcjonalnością i nietuzinkowym wzornictwem. 

Nad trwałością i oryginalnością X7 stoi w przeważającej większości szczotkowane aluminium o grubości 2 mm. W środku zaś dominuje czarna, stalowa blacha o grubości 1.5 mm, którą ma cechować całkowita odporność na odkształcenia. Z boku natomiast umieszczono 4 mm hartowaną taflę szkła. Wymiary obudowy to odpowiednio 617 x 230 x 587 mm, zaś ogólna waga wynosi 17,5 kg.

Standard, w jaki wpisuje się obudowa to ATX Full Tower, natomiast wewnątrz została przystosowana do montażu płyt głównych o przeróżnych rozmiarach: WE-ATX, ATX, M-ATX i M-ITX. X7 umożliwia montaż nawet największych kart graficznych o długości do 420 mm. To samo tyczy się wielkości chłodzenia CPU – do 175 mm oraz rozmiarów zasilacza – do długości 180 mm.

Obraz9

W obudowie zastosowano podział na dwie osobne komory. Dolna rezerwuje przestrzeń na zasilacz, a także wygodne kieszenie na sześć dysków HDD 3.5”. Po przeciwnej stronie ściany, na której zamontowana jest płyta główna, uwzględniono pięć łatwych w demontażu zatok na dyski SSD 2.5”. Wiele uwagi poświęcono również zaprojektowaniu jak najlepszego systemu dystrybucji kabli.

Projekt obudowy powstał pod kątem m.in. zapewnienia optymalnego przepływu powietrza. Domyślnie na froncie zamontowano trzy, a z tyłu jeden podświetlany wentylator ZM-F3 STR. Na górze zainstalowano wspornik przystosowany do klasycznych wentylatorów w ilości trzech 120 mm lub dwóch 140 mm, lub radiatora o wymiarach do 360 mm. Podobny radiator zamontujemy także na froncie, co łącznie powinno zapewnić kompleksowe chłodzenie dla CPU i GPU jednocześnie. W X7 nie zabrakło również filtrów przeciwkurzowych.

Obraz8

Prócz panelu uwzględniającego cztery porty USB, gniazdo słuchawkowe oraz mikrofonowe, zamontowano jeszcze kontroler obrotu wentylatorów ZM-MFC5, z możliwością obsługi do maksymalnie ośmiu jednostek. Finalnego efektu dodają m.in. diodowa taśma podświetlająca na froncie. Zalman X7 skrywa wewnątrz jeszcze szereg dodatkowych detali ułatwiających życie. Są nimi regulowane podstawki dla największych i najcięższych kart graficznych. Producent przewidział również wertykalny system montażu GPU, dając tym samym jeszcze więcej możliwości do stylistycznej aranżacji wnętrza obudowy.

Obudowa wkrótce ma trafić na polski rynek. Póki co, jej cena nie jest jeszcze znana.

 

Dane techniczne:

– Model: X7

– Standard obudowy: ATX Full Tower

– Materiały: aluminium, stal, plastik

– Standard płyty głównej: WE-ATX/ATX/M-ATX/M-ITX

– Maksymalna długość GPU: 420 mm

– Maksymalna długość zasilacza: 180 mm

– Maksymalna wielkość chłodzenia CPU: 175 mm

– Dyski/napędy: 1x 5.25”, 6x 3.5”, 5x 2.5”

– Montaż wentylatorów:

*Przód: 3x 120 mm / 2x 140 mm

*Góra: 3x 120 mm / 2x 140 mm

*Tył: 1x 120 mm / 1x 140 mm

*Fabryczne wentylatory: 3 x 120mm ZM-F3 STR (podświetlanie RGB)

– Montaż radiatora:

*Przód: 240 mm / 280 mm / 360 mm

*Góra: 240 mm / 280 mm / 360 mm

*Tył: 120 mm / 140 mm

– Przedni panel: 1x słuchawki, 1x mikrofon, 4x USB 3.0

– Kontroler wentylatorów Zalman ZM-MFC5

– Wymiary: 670 x 230 x 587 mm

– Waga: 17,5 kg

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.