Home / Aktualności / Zalman CNPS10X Optima II – wydajny i efektowny cooler z podświetleniem RGB w super cenie

Zalman CNPS10X Optima II – wydajny i efektowny cooler z podświetleniem RGB w super cenie

Znany producent coolerów Zalman zaprezentował swój najnowszy produkt, model CNPS10X Optima II, będący efektownym systemem chłodzenia powietrzem kompatybilnym z procesorami Intel Core i AMD Ryzen.

Nowy model chłodzenia stworzony przez południowokoreańską firmę z pewnością ucieszy fanów jasnych wnętrz obudów, choć naszym zdaniem w ciemnej “budzie” będzie się jeszcze bardziej wyróżniał. Solidny radiator z jasnego metalu, wspierający się na miedzianych heat-pipe’ach, otoczony jest barwioną na biało osłoną, której towarzyszą dwa białe wentylatory z wbudowanym białym podświetleniem. Cooler Zalman CNPS10X Optima II może jednak emitować światło innych kolorów, a to za sprawą umieszczonych w górnej części osłony diod LED RGB. Jednak efektowny wygląd to nie wszystko.

W przypadku Optimy II mamy do czynienia nie tylko z dość masywnym i wysokim (160 mm) radiatorem, ale także z umieszczonymi na nim dwoma wentylatorami 120 mm. Wykonano je zgodnie z opatentowanym przez Zalmana wzorem “Dual Blade Fan”. Odpowiednie ułożenie łopatek pozwala na lepsze ukierunkowanie przepływu powietrza. Obracając się ze swoją maksymalną prędkością (czyli około 1500 obrotów na minutę), wytwarzają dźwięk o ciśnieniu akustycznym 27 dB. To mniej niż tzw. szum tła w niewielkim mieście. Jest to m.in. zasługa łożysk hydraulicznych, wyraźnie cichszych niż np. popularne łożyska kulkowe. By zminimalizować drgania, producent zastosował gumowe nakładki na mocowaniu wentylatorów.

Zalman CNPS10X Optima II posiada także sprytnie zaprojektowaną płytkę stykającą się z IHS’em procesora (Direct Touch Heatpipes), dzięki czemu ciepłowody stykają się bezpośrednio z powierzchnią rozpraszacza ciepła procesora. To z kolei pozwala na szybszy transfer ciepła do radiatora. Maksymalny przepływ w przypadku tego modelu wynosi 61,52 CFM.

Cena chłodzenia Zalman CNPS 10X Optima II ma wynosić ok. 149 zł. W sprzedaży można jeszcze nabyć pierwszą wersję, która kosztuje od 85 do 99 zł. 

Kup cooler CNPS10X Optima I

 

Dane techniczne:

  • Masa: 740 g
  • Materiały: aluminium i miedź
  • Łożyska: hydrauliczne
  • Głośność: maksymalnie 27 dB +/- 10%
  • Kontrola prędkości: PWM
  • Zakres prędkości: 1500 obr./min
  • Przepływ powietrza: 61,52 CFM
  • Intel: LGA 2066/2011(v3)/115x/1366,
  • AMD: AM4/AM3(+)/FM2(+)

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.