Home / Aktualności / Z490 DARK i Z490 FTW – nowe płyty główne z podstawką LGA1200 zaprezentowana przez EVGA

Z490 DARK i Z490 FTW – nowe płyty główne z podstawką LGA1200 zaprezentowana przez EVGA

Płyt głównych dedykowanych procesorom Intela i podstawce LGA1200 po mału ale sukcesywnie nam przybywa a do puli dołączyła dziś firma EVGA z modelem Z490 DARK, skierowanym do entuzjastów i profesjonalnych overclockerów. Firma ogłosiła również płyty główne Z490 FTW i Z490 FTW WiFi przeznaczone tzw. komputerów high-end.

 

Design płyty Z490 DARK uwzględnia obroconą o 90 stopni lokalizajcję gniazd pamięci, które znajdują się teraz w górnej części płyty oraz VRM z lewej i z dołu gniazda procesora, chłodzone obszernymi radiatorami. W związku z obecnością jedynie jednego gniazda DIMM na kanał, część użytkowników z pewnością pominie właśnie ten model, być może skupiając się na modelu FTW (zdjęcie poniżej).

Z490 DARK oferuje dwa wzmocnione gniazda PCI-Express 3.0 x16 (x8 / x8 gdy obydwa gniazda są zapełnione), zaś pod względem łączności możemy liczyć na dwa gniazda M.2 NVMe i jeden port U.2 (w tym niektóre linie są współużytkowane). Płyta pobiera energię z kombinacji 24-stykowego ATX, dwóch 8-stykowych EPS i 6-stykowych złączy PCIe.

Wersja EVGA Z490 FTW (i jej WiFi) ma bardziej konwencjonalny układ ATX i jest przeznaczona dla tradycjonalistów. Wysokiej klasy 11-fazowy ukłąd VRM zasila procesor, który jest podłączony do czterech gniazd DDR4 DIMM i pary gniazd PCI-Express 3.0 x16. Obie płyty oferują podwójny BIOS i rozbudowaną diagnostykę w postaci wyświetlacza kodów błędów. Na razie nie znamy cen ani dostępności tych konstrukcji, w związku z czym należy uzbroić się w cierpliwość. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.