Home / Komputery Stacjonarne / Płyty główne / Z270 Gaming Plus – bogata w nzawie, biedna w wyposażeniu płyta MSI

Z270 Gaming Plus – bogata w nzawie, biedna w wyposażeniu płyta MSI

Z270 Gaming Plus

MSI prezentuje swoją najnowszą płytę Z270 Gaming Plus należącą oczywiście do serii 200 układów Intela (podstawka LGA1151). Niemniej jak się zaraz przekonacie, tej konstrukcji trochę brakuje, niemniej jednak to nie wina MSI, a trendu jaki się ostatnio obserwuje.

Wyceniona na 120-140 dolarów konstrukcja z zacięciem na graczy oferuje jeden slot PCI-Express 3.0 x16, podczas gdy drugi jest jedynie X4 do tego połączony z PCH Z270. Później dochodzi dosyć przeciętne 7 fazowe zasilanie. Obecność 4 gniazd na pamięci DDR4 to normalne, nie można się tu więc przyczepić. Niemniej jednak MSI serwuje dosyć dobre taktowanie tych pamięci DDR4-3600, oczywście jednak przy OC. To samo tyczy się 24-pinowego zasilania ATX i 8-pinowego EPS.  Gniazdo procesora połączone jest do wspomnianych gniazd pamięci oraz PCI-E x16. 

Idąc dalej, MSI zaserwowało nam 6 portów SATA 6 Gb/s, M.2 slot 32 (Gb/s), 8 gniazd USB 3.0 (5 Gb/s) z czego 4 dostępne są z tylnego panelu a pozostałe 4 bezpośrednio z płyty. Wyjścia wideo z kolei to po jednym DVI, D-Sub oraz HDMI. Jak wytrawni komputerowcy zauważyli, brak w tym zestawieniu USB 3.1 (10 Gb/s) – oszczędność? 8-kanałowy układ audio serwuje całkiem przyzwoity dźwięk dzięki izolacji uziemienia, elektrolitycznych kondensatorów czy kodeka 90 dBA SNR.

Zauważalnym obostrzeniem, o którym wspomniałem na początku jest obecność jedynie jednego “pełnoprawnego” gniazda PCI-Express 3.0 x16 co praktycznie eliminuje możliwość konfiguracji SLI. W gniazda PCI-Express 3.0 x1 można co najwyżej wpiąć karty dźwiękowe, do tego aż 4. Dyski SSD, przynajmniej te szybsze wymagają x4. 

Czy zatem mającemu pojawić się jeszcze w tym tygodniu Z270 Gaming Plus od MSI można wróżyć sukces, czy może płyta przejdzie pustym echem?

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.