Home / Aktualności / Z czym kierowcy mają szczególne trudności?

Z czym kierowcy mają szczególne trudności?

Prosty w teorii, trudny w wykonaniu. O czym mowa? Oczywiście o manewrze wyprzedzania. Wyprzedzanie to manewr, który sprawia trudność wielu kierowcom. Zwłaszcza podczas wyjazdów poza miasto trudno go jednak uniknąć, dlatego warto przypomnieć sobie zasady bezpiecznego wyprzedzania.

  1. Przygotuj się do wyprzedzania.

Podstawowym warunkiem bezpiecznego wyprzedzania jest sprawdzenie, czy mamy odpowiednią widoczność i wystarczająco dużo miejsca, by wykonać ten manewr. Powinniśmy również upewnić się, czy kierujący znajdujący się przed nami na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował wcześniej zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Nie możemy także wyprzedzać, jeśli osoba jadąca za nami właśnie rozpoczęła ten manewr.

Jeżeli manewr wyprzedzania wykonujemy w nocy, powinniśmy wcześniej zmienić światła drogowe na światła mijania, aby uniknąć oślepienia jadących z naprzeciwka.

  1. Zachowaj ostrożność i bezpieczny odstęp.

Przed rozpoczęciem wyprzedzania i w trakcie manewru kierowca musi zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestników ruchu.

Należy pamiętać, że w przypadku wyprzedzania pojazdu jednośladowego, wózka rowerowego czy kolumny pieszych zgodnie z przepisami odstęp nie może być mniejszy niż jeden metr. Optymalnie, dla większego komfortu i bezpieczeństwa wyprzedzanych osób, warto zachować jednak większy, 2-3 metrowy odstęp – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

  1. Uwaga na prędkość!

Aby bezpiecznie i sprawnie wyprzedzić pojazd przed nami, przed rozpoczęciem manewru należy zredukować bieg i dynamicznie przyspieszać. Nie wolno jednak przekraczać dozwolonej prędkości – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jeżeli to my kierujemy pojazdem wyprzedzanym, nie możemy natomiast zwiększać prędkości w trakcie manewru oraz bezpośrednio po nim.

  1. Wyprzedzaj po właściwej stronie.

Co do zasady wyprzedzamy pojazdy z lewej strony. Wyjątkiem są pojazdu szynowe, które na ulicy dwukierunkowej wolno wyprzedzać tylko z prawej strony (chyba że położenie torów jest inne). Na jezdni jednokierunkowej pojazd szynowy możemy wyprzedzić z prawej lub lewej strony.

Oprócz tego z prawej strony można wyprzedzać pojazdy na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Jeżeli nie ma linii wyznaczających pasy ruchu, nie możemy wykonać takiego manewru. Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone także na drodze złożonej z dwóch lub więcej jezdni jednokierunkowych, każdej przeznaczonej dla przeciwnego kierunku ruchu (np. autostradach, drogach ekspresowych), o ile te jezdnie są rozdzielone.

W przypadku jezdni dwukierunkowej z prawej strony możemy wyprzedzać w obszarze zabudowanym, jeśli jezdnia posiada wyznaczone minimum dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku, oraz poza obszarem zabudowanym, jeżeli wyznaczono minimum trzy takie pasy.

  1. W tych miejscach nigdy nie wyprzedzaj!

Ze względów bezpieczeństwa zakaz wyprzedzania obowiązuje:

– przed wzniesieniem

– na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym

– przed i na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu oraz przejeździe dla rowerów (chyba że ruch jest kierowany przez uprawnioną osobę lub sygnalizator świetlny)

– na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

 

Swoją drogą czy wy macie problemy z wyprzedzaniem, a może znacie kogoś komu łatwo to nie przychodzi? Podzielcie się tym w komentarzach.

 

Źródło: Renault

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.