Home / Aktualności / YouTube w rozdzielczości 4K. Google stawia na nowe technologie.

YouTube w rozdzielczości 4K. Google stawia na nowe technologie.

YouTube 4KChoć propagacja standardu 4K dopiero tak naprawdę raczkuje, to nie powstrzymuje to Google od rozpoczęcia implementacji tej rozdzielczości w swoim serwisie Youtube.

YouTube w rozdzielczości 4K będzie zabezpieczeniem dla giganta wyszukiwarek w razie jak standard ten okaże się strzałem w dziesiątkę.

W wiadomości dla serwisu GigaOm, przedstawiciele YouTube poinformowali o fakcie planów wyświetlania rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) przy zastosowaniu opracowanego przez siebie kodeka VP9.

Pokaz filmów z jego wykorzystaniem jakie pojawią się w późniejszym czasie w serwisie YT, zostanie zaprezentowany na Consumer Electronics Show w Las Vegas już niebawem.

Mamy nadzieję, że YouTube już zaczęło rozbudowę swoich serwerów. Nie od dziś wiadomo iż filmy w wysokiej (w tym 4K) rozdzielczości połykają megabajty danych bardzo łatwo, zapychając nie tylko łącza internautów lecz przede wszystkim obciążając bardzo serwery.

YouTube w rozdzielczości 4K to jednak nie wszystko. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw i dostępności filmów w rozdzielczości UHD, użytkownicy muszą posiadać odpowiedni sprzęt w postaci monitorów czy telewizorów ją oferujących. A tych jest jak na lekarstwo, przynajmniej w naszych domach. Trudno się temu dziwić patrząc na ceny samych urządzeń.

Dlaczego więc Google inwestuje potężne pieniądze w coś co może okazać się fiaskiem. Ano dlatego, że jeśli w ciągu następnych kilku lat to się przyjmie, YouTube będzie już posiadało pokaźną kolekcję filmów w tej rozdzielczości. Nowo opracowywany kodek VP9 w przeciwieństwie do VP8, o którym mało kto słyszał, ma szansę na zaistnienie dzięki wsparciu branży oprogramowania i sprzętu (m.in. producentów telewizorów).

Kodowanie VP9 według zapewnień YouTube ma oferować materiały w rozdzielczości HD szybciej, przyspieszając tym samym czas przesyły. Nie należy także zapominać, iż Google oferuje go bez żadnych opłat, mając nadzieję na większą propagację tego standardu.

Francisco Varela, jeden z dyrektorów YouTube wspomniała, iż podpisano już 19 umów z takimi producentami sprzętu jak LG, Panasonic, Sony, ARM, Intel, Broadcom czy Marvell w celu stosowania standardu VP9.

Źródło: Internet