Home / Aktualności / Xbox One – premiera nowej konsoli Microsoftu

Xbox One – premiera nowej konsoli Microsoftu

Xbox One

Konsola Xbox One

We wtorek 21 maja doszło do oficjalnej premiery nowej generacji konsoli Microsoftu a mianowicie Xbox One. Producent wbrew pogłoskom i spekulacjom ze strony zarówno użytkowników jak i samej branży nie zdecydował się na nazwę Xbox 720. Rezerwacja tej i podobnych domen związanych z nazwą Xbox nie potwierdziła się w postaci takiej nazwy konsoli.

 

Uroczystość premiery nowej konsoli odbyła się w iście uroczystym stylu, napięcie budowano stopniowo a także nie obyło się bez historycznych porównań z pierwszym Xboxem czy konsolą Xbox 360. Obecna wersja konsoli niezaprzeczalnie dzierży koronę króla konsol dzięki platformie Xbox Live, na której jest największa liczba graczy na świecie.

Niejednokrotnie wspomniano zmiany jakie miały miejsce we współczesnym salonie i jak nowa konsola Microsoft miałaby znaleźć w nim swoje miejsce. Rozbawiło nas stwierdzenie jednego z szefów giganta z Redmond jakoby ich nowy produkt miał uczynić nasz telewizor bardziej inteligentnym. Rozumiemy przesłanie lecz, sposób wyrażenia pozostawia wiele do życzenia.

 

Kinect dla konsoli Xbox One

Kinect dla Konsoli Xbox One

W Xbox One kontroler ruchu Kinect będzie pełnił ważną rolę, w zasadzie jedną z najważniejszych. Kinect będzie stanowił rolę wprowadzającego użytkownika w świat nowej konsoli czy to poprzez rozpoznanie użytkownika oraz korzystając z tych danych włączy odpowiedni jego profil. Duża cześć danych w tym i te wspomniane teraz zapisywana będzie w chmurze. Zastanawia nas w tym momencie prywatność danych milionów użytkowników.

Sensor ruchu nowego kinecta został przeprojektowany zarówno wizualnie jak i funkcjonalnie aby móc podołać przesyłowi ponad 2 gigabajtów danych na sekundę. Z zaawansowanych funkcji z których będzie korzystał warto nadmienić pomiary ruchu, balansu, skrętu kończyń, bicia serca czy mocy ruchów (uderzeń, kopnięć). Z tym wiąże się wydanie tytułów gier o których nieco później.

Mamy tylko nadzieje, że Microsoft także i o tym pomyślał  Ulepszony sensor ruchu będzie obsługiwał gesty takie jak np. uszczypnięcie (snap mode), przesunięcie, łapanie (które pozwoli np. na przełączenie pomiędzy grą a oglądaniem telewizji). Zadaniem nowej odsłony kontrolera ruchu będzie obsługa komend głosowych. Podczas prezentacji zostały one zaprezentowane w angielskiej wersji. Na chwilę obecną nie wiemy jak i czy będą one obsługiwane w postaci innych języków.

Oto kilka z nich naszym zdaniem najbardziej interesujących:

  • xbox watch TV – komenda włączająca telewizje (programytelewizyjne)
  • go to tv, music, game – przelaczanie pomiedzy oglądaniem telewizji, słuchaniem muzyki, grami
  • snap mode – wielowątkowość pozwalająca na np. oglądanie filmów, korzystanie z internetu itp.
  • skype answer the call – odbieranie rozmów ze skypa

Kupno przez Microsoft Skypa miało głębsze znaczenie gdyż producent już od dawna myślał o zintegrowaniu tego produktu z nową generacją swojej konsoli. Odłona Skypa w tym wydaniu obsługiwać ma video konferencje dla wielu osób (tak jak ma to miejsce w Skype Premium), coś co może bardziej przekonać użytkowników do zakupu członkostwa w Xbox Live (cena 12 miesięcznego członkostwa to 139.90 zł ) niż płatnego Skype Premium (ceny od ok 16zł). Ciekawą funkcję komend głosowych a mianowicie bieżących informacji odnośnie sportowców lub samych rozgrywek znajdą entuzjaści sportu. Za pomocą owych komend będą mogli oni usyskać statystyki o obecnych jak i wcześniejszych rozgrywkach  graczach oraz wiele innych.

Specyfikacja techniczna Xbox One

Specyfikacja nowej konsoli Xbox

Wice prezydent działu Xbox Live Mark Whitten nakreślił specyfikację techniczną i kluczowe funkcje jakie oferować będzie nowa konsola ze stajni Microsoftu. Ośmio-rdzeniowy (8 cores) procesor, 8 Gigabajtów pamięci Ram, dysk o pojemności 500 GB, gniazda USB 3.0, łączność bezprzewodowa, 64 bitowa architektura czy napęd Blu-ray to tylko niektóre ze smacznych kąsków przygotowanych dla graczy. Jesteśmy ciekawi bezgłośnej pracy nowej konsoli (wcześniejsze jej odsłony nie należały do najcichszych).

 

Obecność napędu Blu-ray jest dla nas małym zaskoczeniem z wiadomych powodów iż standard ten był opracowywany m.in. przez firmę Sony. Z tego właśnie powodu Microsoft będzie musiał płacić za każdy napęd Blu-ray zainstalowany w ich konsoli jak również od sprzedaży tytułów gier dostępnych na nowego Xboxa. Posunięcie to wydaje się bardzo sensowne z powodu „niewypału” napędu HD-DVD zaprezentowanego dla konsoli Xbox 360 w 2006 roku.

Nie wspomniano o typie i producencie procesora, który według domniemań i spekulacji ma pochodzić od AMD. 64-ro bitową architekturę oferuje również Intel więc ta wzmianka nie daje 100% pewności co do produktu AMD.

Nowa konsola ma wykorzystywać najlepsze dostępne funkcje systemowej platformy Microsoftu a więc najnowszy system Xboxa, kernel Windowsa oraz połączyć je dla jeszcze lepszej wielowątkowości Xboxa One. Microsoft w dalszym ciągu będzie promował swoją technologię Smart Glass, mającą stanowić część ekosystemu nowego Xboxa.

Xbox Live i funkcje Multiplayer

Wspominaliśmy już popularność Platformy Xbox Live względem np. Playstation Network, która nie cieszy się takim zaufaniem graczy (co przekłada się na ich liczbę). Więcej funkcji oraz synchronizacja danych przez chmurę pomiędzy urządzeniami zwiększyły jej atrakcyjność. Mowa tu szczególnie o video konferencji, która z tytułu bardzo dobrej (najlepszej jaka będzie dostępna na rynku pod względem jakości obrazu) jakości kamery.

Ulepszone funkcje multiplayer dzięki wsparciu developerów oferujące im wykorzystanie serwerów Microsoftu do przetwarzania obliczeń potrzebnych do rozgrywki grupowej (udostępnienie ponad 15000 serwerów). To ma zapewnić zwiększenie rozmiaru i szczegółowości rozgrywki grupowej.

 

Kontroler

Kontroler konsoli Xbox One

Nowy kontroler na pierwszy rzut oka nie rożni się zbytnio od swojego poprzednika. Został on nieznacznie przeprojektowany lecz nie wydaje się oferować (przewidywanych) funkcji takich jak w przypadku kontrolera Play Station 4 w postaci dotyku czy innych. Niemniej jednak ciekawą funkcją wydawać się może funkcja force feedback, która w najnowszym kontrolerze ma być dostępna także indywidualnie dla poszczególnych przycisków. Jesteśmy ciekawi tej funkcji w praktyce i jak użyteczna okaże się ona dla typowego gracza. Z drugiej strony widzimy, że Microsoft poszedł w stronę komend głosowych, współpracy graczy na tej płaszczyźnie niż jak to zrobiło Sony przytłaczania gracza koniecznością obsługi nowej funkcji.

Zapowiedzi wydawnicze – gry na Xbox One

Profesjonalne podejście do prezentacji gier należało zaznaczyć osobą znaczącą na rynku gier. I tak się stało, w świat nowości wydawniczych zabrał nas szef Electronic Art Andrew Wilson. Otrzymaliśmy zapewnienia odnośnie gier takich jak Fifa, Mad NFL, NBA Live oraz NFC że zostaną one wydane do 12 miesięcy od premiery konsoli. Co więcej, poszczególni królowie w tych sportach także dorzucili swoje pięć groszy. Bardzo nam się to spodobało tym bardziej, że producent wykorzystał ich doświadczenie w ulepszeniu fizyki gier przez co sama grywalność ma również się znacząco poprawić.

Wspominając o premierze Fify 14 nie można nie wspomnieć o funkcji Fifa ultimate team dostępnej wyłącznie na graczy nowego Xboxa. Co dokładnie ma oferować dowiemy się w najbliższym czasie.

Phil Spencer głównodowodzący Microsoft Studios wprowadził nas natomiast w świat wyścigów a konkretnie do świata Forza motorsport 5. Graczom zaoferowano jeszcze piękniejsze scenerie, mnóstwo samochodów i tras a także ponownie tryb multiplayer, który w najnowszej odsłonie forzy ma mieć jeszcze większe znaczenie (tak jak to miało miejsce w Forza Horizon).

Nancy Tellem szefowa Xbox Enternatment Studio oraz Bonnie Ross po raz kolejny przekonywała wszystkich do serii gry Halo. Gry nie tylko naszym zdaniem nieco przeżytej, gry której historia ciągnie się niczym brazylijska telenowela. Wbrew powszechnemu zaskoczeniu zdecydowano się na produkcję filmową serii Halo, którą okrasił kilkoma słowami sam Steven Spielberg. Niemniej grafika i tym razem ma być na najwyższym poziomie.

Jedną z mniej interesujących pozycji czyli o NFL wypowiadano się w postaci podkreślania współpracy z samą ligą futbolu amerykańskiego. To pozycja dosyć interesująca lecz tylko dla fanów tego sportu. Co z pozostałymi, w jaki sposób oni mają na tym skorzystać?

Jako, że najsmaczniejsze kąski zostawia się na koniec, tak jak i Microsoft tak i my wypominamy o grze Call of Duty: Ghost. Nie uświadczymy tam co prawda duchów czy sił paranormalnych lecz najlepszej dotychczas grafiki, ścieżki dźwiękowej, fizyki i jeszcze bardziej usprawnionego trybu rozgrywki grupowej (kolejny powód do zakupu Xbox Live). Najnowszą produkcję porównano do Modern Warfare 3 pod względem oprawy graficznej jak i samej grywalności tych dwóch gier. Zobaczyliśmy dostępny już od jakiegoś czasu trailer z tej gry oraz zapowiedź, że gra pojawi się jeszcze w tym roku. Domniemamy, że gracze otrzymają specjalną wersję Xbox One dedykowaną tej właśnie grze.

Wygląda na to, że nowa konsola będzie w pewien sposób zabezpieczona przed używaniem używanych gier. Odbywać się to ma na zasadzie aktywacji używanej gry (jeszcze nie wiadomo czy płacić będziemy Microsoftowi czy też producentowi gry). Ktoś tu najwyraźniej zapragnął wpływów z rynku gier używanych.

 

Wygląda na to, że nowa konsola będzie w pewien sposób zabezpieczona przed używaniem używanych gier. Odbywać się to ma na zasadzie aktywacji używanej gry (jeszcze nie wiadomo czy płacić będziemy Microsoftowi czy też producentowi gry).

Gry z Xboxa 360 z racji innej architektury konsoli nie będą działały na nowej konsoli. Sprzedając starą konsolę należy dorzucić do niej swoje gry bowiem nie będziemy mieć z nich żadnego pożytku na Xbox One.

 

Podsumowanie:

Chcielibyśmy najpierw wspomnieć i podsumować samą premierę nowej konsoli przeprowadzoną przez Microsoft. Z jednej strony profesjonalna, z drugiej zaś brak entuzjazmu prowadzących. Opisywanie poszczególnych zapowiedzi słowami typu „jesteśmy podekscytowani” nie pociągało za sobą niczego więcej. Jeśli prowadzący nie wykazują pasji związanej z promowanymi produktami to jak mają to odebrać konsumenci. Pozostawiamy to także waszej ocenie. Zastanawiająca pozostaje także sprawa prywatności pod kątem zbierania, przetwarzania i wysyłania danych z kontrolera Kinect. Gdy będziemy chcieli skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw nowej konsoli np. gestów przełączania kanałów, rekomendacji programów itp. wymagane będzie połączenie z internetem. W przeszłości otrzymywaliśmy pogłoski o zbieraniu „anonimowych” danych przez Microsoft pod kątem weryfikacji wieku czy innych niejasnych powodów.

Premiera możliwości nowej konsoli, jej funkcji i ich zintegrowania, szybkości działania to zupełnie odrębna sprawa. Część naszego zespołu zaczęła myśleć o sprzedaży starych konsol na rzecz Xboxa One. Patrząc obiektywnie a także w perspektywie nadchodzącej Play Station 4, część z nich zdecydowała się poczekać na ruch konkurencji w postaci Sony. Należy jednak napomnieć iż Sony borykające się od pewnego czasu problemami finansowymi, mogło zastosować pewne cięcia pod względem nowej konsoli. Czy tak się stało, czy Xbox One będzie schodził niczym ciepłe bułeczki to się jeszcze okaże.

Nowa konsola mierzy by stać się centrum rozrywki raz jeszcze. Pragnie przykuć do siebie nie tylko graczy ale zwykłych oglądaczy telewizji, zaoferować fanom sportu jeszcze więcej emocji w postaci statystyk, informacji o graczach i wiele więcej. To naszym zdaniem bardzo dobre posunięcie ze strony Microsoftu, który wysłuchał co oczekują gracze, zebrał informacje jak zdobyć zwykłego widza i połączył to wszystko w całość bazując na solidnym podłożu Xboxa 360.

Galeria: