Home / Aktualności / Xbox One X oraz Xbox One S zyskają wsparcie dla FreeSync 2 i HDR

Xbox One X oraz Xbox One S zyskają wsparcie dla FreeSync 2 i HDR

Trzeba przyznać, że na wsparcie dla FreeSync 2 i HDR użytkownicy konsol Xbox One X oraz Xbox One S musieli trochę poczekać i szczerze powiedziawszy minie jeszcze chwila zanim taka funkcjonalność zagości na tych właśnie konsolach. Jest tak ponieważ mimo tego, że Larry Hyrb (Microsoft) oraz  Antal Tungler (AMD) zapowiedzieli tą dobrą wiadomość, to wspomniane ulepszenia trafią do obecnie produkowanych Xboxów za jakiś czas, z uwagi na to, że najpierw będą ją testować członkowie programu Xbox Insider.

Należałoby jeszcze wspomnieć, że pomimo Sony siedzi póki co w tej kwestii cicho, to zapewne też pochwali się takim wsparciem z uwagi na używanie tego samego układu graficznego. Nawet jeśli nie nastąpiłoby to niebawem, to jest szansa, że w momencie PS5. Na ten temat na chwilę obecną brak oficjalnego stanowiska Japończyków. 

Kolejną ważną kwestią związaną z HDR / FreeSync 2 jest to, że szczególnie ta pierwsza była głośnie promowana przez Microsoft od momentu zapowiedzenia Xboxa One X, jednak tak naprawdę nigdy nie zagościła na tej konsoli. W ciągu najbliższych dni w ręce  Xbox Insider trafi wspomniana aktualizacja, z którą posiadacze One X i One S będą mogli cieszyć się z możliwości wypróbowania jej oraz bardziej atrakcyjnie wyglądających gier (jeśli będą oczywiście je wspierały). Co istotne, oryginalne Xboxy One także otrzymają wsparcie FreeSync, niemniej jednak pierwszej generacji. Nie jest to niczym złym, jako że jest ona nadal używana. 

Najważniejszą wyniesioną z tego wszystkiego informacją jest to, że gry przestaną być zablokowane w strefie 30 lub 60 klatek, co w połączeniu z odpowiednim monitorem (lub telewizorem), umożliwi bardziej płynną grafikę oraz lepsze doznania w grach. Producenci wprowadzają w swoich najnowszych TV standard HDMI 2.1 wspierający VRR (Variable Refresh Rate czyli zmienne odświeżanie), co oznacza zmniejszenie kosztów implementacji FreeSync, a co za tym idzie pogorszenie sytuacji NVIDII (technologii G-Sync).

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.