Home / Aktualności / Wysokie temperatury układów Navi kart RX serii 5700 tłumaczone przez AMD

Wysokie temperatury układów Navi kart RX serii 5700 tłumaczone przez AMD

Karty serii RX 5700 oraz 5700XT są na rynku nieco ponad miesiąc i tak samo jak wysokie temperatury układów je napędzających (Navi), informacje z nimi związane to niezwykle gorący temat. Podczas gdy pierwsi adepci nowej technologii AMD ukrytej w najnowszych Radeonach muszą zadowolić się wyjaśnieniami w postaci “ten typ tak ma” jeśli chodzi o temperatury chipów Navi wynoszącymi 110 a nawet 113°C, tak konkurencyjne układy Nvidii pracują na poziomie 85 stopni, a więc dużo niższymi.

Nie wiemy jak was, ale nas takie temperatury podczas grania lub mocnego użytkowania karty graficznej trochę martwią. Choć z jednej strony można w ten sposób skutecznie ogrzać mieszkanie w zimie, a do tego dobrze się bawić grając ze znajomymi w gry sieciowe.

Odkładając żarty na bok, według informacji pochodzących od AMD, układy Navi 10, które siedzą w Radeonach RX 5700 oraz 5700 XT są nafaszerowane sensorami, które raportują tzw. “hotspoty” czyli najwyższe temperatury osiągnięte w danym miejscu. Tak więc wystarczy jeden punkt, który się bardziej nagrzeje i statystyki całej karty “biorą w łeb”. Podczas gdy w poprzednich układach AMD pomiar temperatury odbywał się przy pomocy sensora w jednej, ustalonej lokalizacji, tak obecne układy mają ich nie dość, że więcej, to do tego w różnych miejscach. 

Jeśli chodzi o wspomniane hotspoty, to AMD dodatkowo wyjaśnia: „temperatury do 110 ° C podczas typowego grania nie są niczym szczególnym i mieszczą się w zakresie specyfikacji. Procesory graficzne z serii Radeon RX 5700 oferują znacznie wyższą wydajność i zegary od razu po wyjęciu z pudełka, przy jednoczesnym zachowaniu celów akustycznych i niezawodności. ”

AMD skomentowało także znacznie zwiększoną szczegółowość taktowania, która poprawia zarządzanie energią karty graficznej. Firma przeniosła się ze stałych stanów DPM do bardzo drobnoziarnistego systemu zarządzania prędkością zegara, który uwzględnia obciążenie, temperatury i moc, aby zaoferować możliwie najwyższe prędkości zegara dla każdego elementu. „Począwszy od Radeona VII, a następnie zoptymalizowanych i udoskonalonych za pomocą procesorów graficznych z serii Radeon RX 5700, AMD wdrożyło znacznie bardziej szczegółowy mechanizm DPM w porównaniu ze stałymi, dyskretnymi stanami DPM w poprzednich procesorach graficznych Radeon RX. Procesory graficzne Radeon z serii RX 5700 mają setki „stanów” Vf pomiędzy stopniami wolnego zegara i teoretyczną częstotliwością „Fmax” zdefiniowaną dla każdej jednostki SKU GPU. To bardziej szczegółowe i elastyczne podejście do zarządzania GPU Stan Vf jest dodatkowo połączone z bardziej zaawansowaną architekturą Adaptive Voltage Frequency Scaling (AVFS).

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.