Home / Aktualności / Wysoka wydajność Radeona R9 295X2 blokuje debiut GTX TITAN Z?

Wysoka wydajność Radeona R9 295X2 blokuje debiut GTX TITAN Z?

NVIDIA opóźnia wprowadzenie na rynek zapowiadanego podczas GTC 2014 (GPU technology Conference) modelu GEFORCE GTX TITAN Z, który posiada dwa układy graficzne GK110 oraz 12 GB pamięci GDDR5 (2x 384 bit).

Według najnowszych informacji zaprezentowanych przez jeden z chińskich portali internetowych wynika, że przyczyną ww. stanu może być wysoka wydajność konkurencyjnej karty graficznej firmy AMD o nazwie Radeon R9 295X2. Karta ta posiada także dwa układy graficzne (Hawaii) lecz już tylko 8 GB pamięci graficznej (2x 512 bit).

Pomimo to produkt AMD jest nie tylko równie wydajny co jego główny konkurent, lecz także jest od niego dwukrotnie tańszy. Zapowiadana sugerowana cena detaliczna GTX TITAN Z to aż 2999 dolarów, co przy cenie topowego Radeona (koszt 1499 dolarów) wydaje się przysłowiowym rozbojem w biały dzień.

Jak możemy zauważyć na jednym z poniższych zdjęć oba ww. karty oferują porównywalna wydajność, gdzie raz jeden, a raz drugi model wysuwa się na prowadzenie. Warto zwrócić szczególną uwagę na osiągane różnice w danych testach. Otóż w wielu z nich przewaga Radeona R9 285X2 nad kartą GEFORCE GTX TITAN Z jest wyraźniejsza, niż wówczas, kiedy to prowadzi produkt firmy z Santa Clara.

Przy tak sporej różnicy w cenie oraz klasie obu konstrukcji różnica w poborze energii na korzyść karty NVIDII wydaje się nie mieć znaczenia. Najprawdopodobniej dlatego też NVIDIA wstrzymała start swojej topowej karty graficznej i albo pracuje nad jej udoskonaleniem (np. nową rewizją chipów GK110 osiągającą wyższe taktowania) albo też czeka na moment wprowadzenia nowej wersji wydajniejszych sterowników.

AMD vs NVIDIA - R9 295X2 kontra GTX TITAN Z photo 1

AMD vs NVIDIA - R9 295X2 kontra GTX TITAN Z photo 2

Źródło: LinusTechTips Community

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.