Home / Aktualności / Wygląda na to, że płyty z chipsetem A320 będzie można sparować z Ryzen 5000

Wygląda na to, że płyty z chipsetem A320 będzie można sparować z Ryzen 5000

Wsparcie jak najnowszych procesorów w starszych płytach głównych jest jak najbardziej w interesie użytkowników, w mniejszym jeśli chodzi o producentów. To nie do końca sprawdza się w przypadku AMD oraz jego partnerów. W przypadku procesorów AMD z serii Ryzen 5000 potrzebowaliśmy dotychczas chipsetu z serii 400 lub 500, aby uruchomić najnowszą generację. Jednak pojawiły się doniesienia o użytkownikach, którym udało się osadzić procesory z serii Ryzen 5000 na niektórych płytach głównych z chipsetem z serii 300. To sprawiło, że wszyscy byli ciekawi, czy partnerzy AMD kiedykolwiek wprowadzą odpowiednią obsługę oprogramowania układowego, aby móc korzystać z Ryzenów 5000 na chipsetach AMD z serii 300. Wygląda na to, że ASUS i GIGABYTE udostępnili aktualizację oprogramowania dla swoich płyt A320, która umożliwiła procesorom Ryzen 5000 działanie z pełną wydajnością.

Dodatkowa obsługa oznacza, że ​​jeśli macie system z chipsetem A320 i planujecie uaktualnić swój system, nie będziecie zmuszeni do przejścia na zupełnie nową platformę dla procesorów opartych na Zen3 lecz po prostu zaktualizować wersję BIOS do najnowszej wersji i wykorzystać jeden z najnowszych procesorów AMD. Na początek warto sprawdzić wersję BIOS-u swojej płyty głównej i zobaczyć, czy kwalifikujecie się do aktualizacji poprzez strony ASUS i GIGABYTE.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.