Home / Aktualności / Wygląd i gry na PS5 – czy jest na co czekać?

Wygląd i gry na PS5 – czy jest na co czekać?

 

To, że Sony będzie trzymało wygląd swojej nadchodzącej konsoli PlayStation 5 lub PS5 jak kto woli, było co najmniej pewne. Za pewnik mogliśmy również przyjąć takie ekskluzywne produkcje jak Grand Turismo 7, Ratchet & Clank: Rift Apart, Resident Evil VIII Village czy Horizon: Forbidden West. Nie zabrakło też innych, mniej oczekiwanych produkcji w tym nowości w postaci Demon’s Soul czy Spiderman: Miles Morales. Ku zaskoczeniu publiczności pojawił się także ulepszona z dodatkową treścią gra GTA V. NBA 2K21 nie była co prawda zaskoczeniem, aczkolwiek były nimi efekty wizualne.

Należy również wspomnieć, że spora pokazanych na prezentacji tytułów pojawi się na nowej konsoli dopiero w przyszłym roku, niemniej bez konkretnych dat. Bez wątpienia nowe PlayStation będzie posiadało pokaźną liczbę dedykowanych jej gier, można jednak podejrzewać, że Sony wypromuje również starsze produkcje, naciskając na zmiany wizualne spowodowane lepszym sprzętem.

Grafika

Efekty w grach pokazanych na PS5 naprawdę robią wrażenie, niemniej jednak nie we wszystkich tytułach. Tu pojawia się pytanie czy wygląd gier przy takim designie będzie lepszy niż w przypadku Xboxa serii X? Z drugiej strony czy to ważne? Przecież to same gry, szczególnie te ekskluzywne przyciągają do danej konsoli rzesze fanów, a tych Sony jak wiemy nie brakuje.

Mając na uwadze, że AMD dostarcza sprzętu zarówno Sony jak i Microsoftowi, powinniśmy się spodziewać efektów ray-tracing jak również dużej szczegółowości detali z uwagi na i tak sporą wydajność graficzną całości. Konsole znane są poza tym z bardzo dobrej optymalizacji. Do tego dochodzi fakt, że bardziej prawdopodobne jest posiadanie dobrego telewizora 4K niż monitora w przypadku posiadaczy PC.

Tak jak wspomnieliśmy, póki co gry, które najlepiej odzwierciedliły możliwości PS5 to Grand Turismo 7, Horizon Forbidden West, Project Athia, Pragmata, GhostWire: Tokyo 

Z kolei takie gry jak Little Devil Inside, Oddworld Soulstorm, Destruction AllStars, Bugsnax, Sackboy A Big Adventure czy Astro’s Playroom, zaangażowanie japończyków w dostarczanie gry nie tylko dla najmłodszych, ale oferujących niesamowitą atmosferę w bardzo prostej do przyswojenia formie.

 

Wygląd

Nie ma dwóch zdań, że design konsoli PlayStation 5 jest bardziej ciekawy od Xboxowej skrzynki. Wywodzi się on niemniej ze specyfikacji nowej konsoli. Jej twórcy nie konkurując pod względem wydajności mogli sobie pozwolić na małe szaleństwo z uwagi, że konsola najprawdopodobniej wytwarza mniej ciepła, tudzież nie będzie wymagała wykwintnego układu chłodzącego.

Konsola pojawi się w dwóch wersjach (podobnie jak obecny Xbox ) z napędem optycznym Blu-ray Ultra HD i bez niego. Na chwilę obecną nie wiemy o ile będzie tańsza cyfrowa wersja konsoli. Jej wygląd jest nieco lepszy od odmiany z napędem, jednak nie uważamy aby takie poświęcenie było warte, niemniej czy opłaca się oszczędzać, każdy musi sobie odpowiedzieć indywidualnie. Przód konsoli skrywa (aczkolwiek słabo widoczne ze względu na czarny kolor) dwa porty USB, do którego podłączymy m.in. stację ładowania kontrolerów Dual Sense. Tył póki co pozostaje tajemnicą, jednak można się domyśleć obecności HDMI,  optycznego wyjścia dla dźwięku czy kilku dodatkowych USB. 

 Odświeżeniu uległ nie tylko kontroler, lecz również słuchawki, pilot multimediów czy kamera, tworząc jeszcze bardziej widoczną spójność z nadchodzącą konsolą. 

Podsumowując, uważamy, że projektanci PlayStation 5 tak samo jak rzesza developerów stanęli na wysokości zadania oddając bardzo dopracowaną konsolę nowej generacji oraz gry, które doskonale oddadzą jej możliwości. Odradzamy kłótnie dotyczące jaj przewagi (lub jej braku) nad Xbox serii X z uwagi na to, że każda konsola ma w sobie coś unikalnego co przyciąga nas do niej. Dla przykładu może posłużyć Nintendo Switch, które zawładnęło sercami graczy na całym świecie mobilnością oraz biblioteką gier. Nie inaczej jest w przypadku Sony, które od pierwszej PlayStation prezentuje kunszt zarówno pod względem sprzętowym jak i biblioteki gier, co odzwierciedla się  w rosnącej z generacji na generację sprzedaży. A co wy myślicie o nowej konsoli Sony? Czy planujecie ją kupić bez względu na cenę czy nie?

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.