Home / Aktualności / Wyginający się procesor Intel Skylake!

Wyginający się procesor Intel Skylake!

Swojego czasu głośno było o wyginających się w kieszeni iPhone’ach, teraz przyszła kolej na jedno z dzieci Intela!

Niektóre procesory Intela z serii Skylake, dosłownie wyginają się pod ciężarem większych coolerów.

Inaczej rzecz ujmując, nacisk wywierany przez coolery, uszkadza części zewnętrzne procesorów.

Wygięty procesor Skylake.

Spowodowane jest to tym że, Intel zdecydował się zastosować cieńsze warstwy materiału w przypadku procesorów Skylake, niż miało to miejsce w przypadku poprzednich produktów.

Po lewej stronie testowany procesor Haswell, po prawej Skylake przy zastosowaniu tego samego chłodzenia.

Nawiązując do wypowiedzi przedstawiciela Intela, cieńsze podłoże teoretycznie powinno wytrzymać takie samo obciążenie statyczne wynoszące 50 funtów (ok 22 kg) jak wcześniejsze procesory wykonane „solidniej”, natomiast w praktyce, na własnej skórze przekonałem się, że sprawy mają się inaczej. 

Podczas używania Skylake i7-6700K na komputerze testowym, doświadczyłem problemu z wyginaniem się procesora, uszkodzenia nastąpiły przypadkach montowania coolerów EK-XlC Predator 240 oraz Corsair H90. W pierwszej chwili uznałem iż jest to spowodowane zbyt duża siłą użytą w trakcie instalowania coolerów przy pomocy wkrętarki. Lecz powielający się problem u wielu użytkowników sprawił iż, winy należałoby w tym przypadku szukać w samym procesorze. Oczywiście dopuszczam winę złego montowania, natomiast nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim problemem w przypadku innych procesorów czy to Intela czy AMD.

Porównanie grubości procesora Haswell (po lewej stronie) do Skylake (prawa strona)

Co ciekawe Portal PC Games Hardware jako pierwszy zauważył ten problem 30 Listopada, zgłaszając go do producentów chłodnic, firma Arctic zaleciła oddzielne przewożenie procesora oraz coolera w celu uniknięcia uszkodzeń, gdyż ewentualny zwiększony docisk w trakcie poruszania się po nierównościach może okazać się dla naszego CPU śmiertelny. 

Na odpowiedź Intela nie trzeba było długo czekać, trwa dochodzenie w sprawie powyższego problemu, póki co zalecane jest stosowanie lżejszych zestawów chłodzących w celu uniknięcia uszkodzenia procesora.

Jeżeli masz w planach montowanie procesora z serii Skylake pamiętaj – bądź delikatny!

O użytkowniku Aleksander Radwan-Pragłowski

Student Politechniki Krakowskiej, zapalony gracz, fan nowych technologii.