Home / Aktualności / Wydajność procesorów Ryzen APU serii 4000

Wydajność procesorów Ryzen APU serii 4000

Zaledwie kilka dni po wycieku informacji odnośnie nadchodzącej 4 generacji procesorów Ryzen pojawiły się testy porównawcze dla wersji stacjonarnej. Warto zauważyć, że jest to układ APU Renior oparty na Zen 2 z serii Ryzen 4000, a nie jeden z nadchodzących dedykowanych procesorów desktopowych AMD opartych na architekturze Zen 3, więc nie należy spodziewać się takiego samego poziomu wydajności jak nadchodzące jednostki desktopowe AMD. Co można się spodziewać to układy oferujące nieco większą wydajność w porównaniu do istniejących układów AMD Ryzen 3000G „Picasso” wykonanych w technologii 12 nm. Wyciek informacji, który pojawił się dzięki uprzejmości Rogame pokazuje, że 7 nm procesor będzie korzystał z gniazda AM4 i miał podstawową częstotliwość taktowania 3,5 GHz, podczas gdy wbudowany procesor graficzny Radeon zaoferuje taktowanie 1750 MHz.

Chociaż nie mamy żadnych dodatkowych szczegółów na temat liczby rdzeni i liczby wątków Ryzenów z serii 4000 (APU), to wiemy, że ma on tę samą częstotliwość zegara, co Ryzen 7 4800H i Ryzen 9 4900H, sugerując tym samym, że nadchodząca jednostka APU prawdopodobnie będzie miała podobny poziom o wydajności jednowątkowej.

Jeśli chodzi o wydajność, chipowi udało się uzyskać ogólny wynik 5659 na 3DMark 11, gdzie był testowany w połączeniu z płytą Gigabyte B550 Aorus Pro. Pod względem wydajności układ nie przewyższa Ryzena 7 4700U osiągającego 5713 punktów czy Ryzena 7 4800U, któremu udało się zdobyć 6309 punktów. Może to jednak wynikać z faktu, że APU zostało sparowane z pamięcią RAM DDR4 działającą z niskim taktowaniem 2133 MHz, ponieważ architektura procesora Zenoir Zen 2 obsługuje prędkości RAM DDR4 do 3200 MHz. Jest też prawdopodobne, że testy porównawcze zostały również przeprowadzone na próbce inżynieryjnej, która nie jest jeszcze w pełni wykorzystana.

Ważne przypomnienia jest to, że nadchodzące procesory Ryzen serii 4 ze zintegrowaną grafiką i płyty główne B550 będą prawdopodobnie używane w komputerach stacjonarnych i typu all-in-one ze względu na ich zintegrowane możliwości graficzne. Dotychczas domyślano się, że nowe układy AMD pojawią się na tegorocznym Computex, aczkolwiek z uwagi na Koronawirusa, premiera (o ile odbędzie się w tym terminie) odbędzie się w internecie, a nie w fizycznym jak to dotychczas było, miejscu. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.