Home / Aktualności / Wyciekła specyfikacja dedykowanych kart graficznych Intel Xe DG2

Wyciekła specyfikacja dedykowanych kart graficznych Intel Xe DG2

Nie trzeba było długo czekać na więcej szczegółów odnośnie kart graficznych Intel Xe DG2 bowiem dziś otrzymaliśmy wyciek informacji na temat ich specyfikacji. Na początek należy zauważyć, że GPU DG2 po raz pierwszy trafi do laptopów jeszcze w tym roku. Mówiąc dokładniej, laptopy z procesorami Alder Lake-P będą wspierane przez układy DG2 w drugiej połowie 2021 r. Procesor i układ graficzny łączy się za pomocą złącza PCIe 4.0 x12 za   s GPU ma swój podsystem, który obsługuje również I/O.

Jak można zauważyć z poniższej specyfikacji, Intel wydaje się przygotowywać aż pięć jednostek SKU, z których każda różni się liczbą jednostek wykonawczych (EU) i konfiguracją interfejsu pamięci. Zaczynając od największego modelu do dyspozycji mamy 512 EU, 4096 rdzeni – czyniąc ten właśnie model największym modelem DG2 z całej paczki. Będzie on wyposażony w 16 GB pamięci GDDR6 VRAM, działającej z prędkością 16 Gb / s na 256-bitowej szynie pamięci. Model ten ma ponadto 16 MB tak zwanej inteligentnej pamięci podręcznej znajdującej się wewnątrz GPU. Podczas gdy prędkości zegara dla wersji stacjonarnej i TGP są nieznane, podstawowy zegar konstrukcji mobilnej wynosi 1,1 GHz, z prędkością turbo 1,8 GHz. Ciekawym jest dosyć niski bo wynoszący 100W TDP tego GPU, co jest średnią dla wyższej klasy procesorów graficznych w laptopach. Nieco słabszy model z 384 EU i 3072 rdzeniami będzie posiadał 12 GB pamięci GDDR6 VRAM na 192-bitowej magistrali pamięci. Ten z kolei ma taktowanie bazowe zaledwie 600 MHz, a prędkość turbo dochodzi do 1,8 GHz. Trzeci z modeli ma 256 jednostek EU, 8GB pamięci GDDR6, 128-bitową szynę oraz taktowanie maksymalne 1400MHz z takim sxamym współczynnikiem mocy TDP. Resztę specyfikacji można znaleźć w poniższej tabeli, a także zapoznać się z innymi kodami SKU.

 

 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.