Home / Aktualności / Wyciekła lista ok. 100 modeli płyt głównych serii Z690 różnych producentów

Wyciekła lista ok. 100 modeli płyt głównych serii Z690 różnych producentów

Jeśli wierzyć opublikowanemu właśnie przez momomo_us wyciekowi płyt głównych Z690, możemy się spodziewać prawdziwej rewolucji na rynku, która poniekąd związana jest z tym o czym mówił Pat Gelsinger. Nie odkryjemy też Ameryki stwierdzeniem, że producenci płyt głównych wspierają nadchodzącą platformę Intela maksymalnie jak to tylko możliwe. Lista obejmuje ASRock, ASUS, Biostar, NZXT, Gigabyte i MSI, ale nie EVGA i kilku innych mniejszych graczy.

Najwyraźniej ASUS planuje nie mniej niż 30 różnych modeli/SKU, ponieważ niektóre z nich to wyraźnie modele wspierające DDR4/DDR5 tego samego modelu lub SKU z Wi-Fi lub bez niego, ale mimo to patrząc na listę możemy zauważyć pokaźny zestaw startowy. Gigabyte nie jest daleko w tyle z 27, następnie MSI ma 24 lata i ASRock 14.

Nie ma tu jednak zbyt wielu wiadomości, jeśli chodzi o szczegóły każdej z płyt, ale jasne jest, że jednostki SKU z wyższej półki to w większości DDR5, podczas gdy modele ze średniej półki i standardowe używają głównie DDR4. Jedyną drobną niespodzianką jest to, że tylko ASRock ma więcej DDR4 niż DDR5, przy czym ASUS ma dokładnie połowę każdego z nich, ale Gigabyte i MSI preferują DDR5. Wydaje się, że ASRock, ASUS i Gigabyte mają jednostki SKU chłodzone cieczą. Nie jest to jeszcze do końca jasne czy MSI zaoferuje taką funkcję w swojej płycie Godlike.

Jeśli nie zobaczymy opóźnień w premierze płyt Z690 i procesorów 12. generacji, w przeciągu maksymalnie 3 miesięcy przynajmniej część z nas powinna już posiadać systemy nowej generacji od Intela. Jeśli chodzi o AMD wygląda na to, że będziemy musieli poczekać nieco dłużej. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.