Home / Aktualności / Wyciekł test procesora AMD Ryzen 7 5800X Zen 3 „Vermeer”

Wyciekł test procesora AMD Ryzen 7 5800X Zen 3 „Vermeer”

Zegar tyka, a wraz z nim zbliża się premiera nowych, bardziej wydajnych procesorów Zen 3 „Vermeer” do komputerów stacjonarnych. Jeśli nic się nie zmieni, 8 października AMD przeprowadzi prezentację i ponownie pokaże najnowsze osiągnięcia technologiczne na swoją platformę desktopową. Najnowsza generacja procesorów będzie posiadała oznaczenie 5000 (z pominięciem schematu nazewnictwa serii 4000, który powinien nastąpić) biorąc pod uwagę, że poprzednia generacja była oznaczona jako seria procesorów 3000, zaś mobilne układy wykorzystały nazewnictwo serii 4000.

Niemniej jednak AMD zamierza wprowadzić nowy rdzeń Zen 3 ze swoimi procesorami, co powinno przynieść niewielki wzrost IPC. Układy Zen 3 zostaną wyprodukowane w procesie technologicznym 7 nm + (TSMC), co zapewnia dalszą poprawę wydajności energetycznej i gęstości tranzystorów.

Choć do premiery jeszcze trochę, to już dziś udało się nam znaleźć pierwszy test porównawczy nadchodzącego procesora AMD Ryzen 7 5800X. TUP APISA opublikował w sieci pierwszy test porównawczy nowego procesora Vermeer w porównaniu do najnowszego i najlepszego Intela – Core i9-10900K. Procesor AMD to model ośmiordzeniowy, szesnastowątkowy w porównaniu z procesorem Intel posiadającym 10 rdzeni i 20 wątków.  Nie znamy finalnego taktowania procesora AMD, możemy założyć, że użyto próbki inżynierskiej i mogliśmy zobaczyć jeszcze wyższą wydajność.

Poniżej możecie więc zobaczyć wydajność procesora i porównanie go z Intelem. Po przedstawionych liczbach możemy spodziewać się, że AMD będzie prawdopodobnie nowym królem gier, ponieważ liczby są bardzo zbliżone do Intela. Średni wynik dla procesora Ryzen 7 5800X wyniósł 59,3 FPS, a jeśli chodzi o klatki procesora, udało mu się uzyskać 133,6 FPS. Z kolei Intelowi najlepiej udało się uzyskać średnio 60,3 FPS i 114,8 FPS z szybkości klatek procesora. Oba systemy zostały przetestowane z układami GPU NVIDIA GeForce RTX 2080.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.