Home / Aktualności / WWDC 2021: Nowy system operacyjny Apple macOS Monterey pojawi się tej jesieni

WWDC 2021: Nowy system operacyjny Apple macOS Monterey pojawi się tej jesieni

Jak się można było domyśleć, następna wersja systemu operacyjnego Mac Apple nosi nazwę lokalizacji w Kalifornii: Monterey. Jedną z najważniejszych zmian w tym OS-ie jest wprowadzenie aplikacji do automatyzacji skrótów, która pozwala użytkownikom tworzyć nowe skróty, uzyskiwać dostęp do istniejących skrótów i nie tylko. Dostęp do skrótów można uzyskać z dowolnego miejsca w systemie, w tym w Spotlight i na pasku menu. Uzytkownik może importować istniejące przepływy pracy Automatora, a Apple dołączy gotowe skróty do typowych zadań.

Jeśli chodzi o inne zmiany, Universal Control umożliwi korzystanie z jednej myszy i klawiatury do poruszania się między komputerami Mac i iPad lub między dwoma komputerami Mac. To z pewnością  ciekawa ale czy potrzebna wielu osobom funkcja. Dzięki niej będziemy nawet mógli przeciągać i upuszczać pliki między kilkoma urządzeniami – to już znacznie coś przydatnego.

Także przeglądarka Apple Safari została przeprojektowana. Poza tym system  Monterey doda do Maców nowe funkcje AirPlay, umożliwiając użytkownikom przesyłanie filmów / muzyki z innych urządzeń Apple na ekran czy też głośniki komputera Mac.

Publiczna wersja beta systemu macOS Monterey pojawi się w lipcu zaś pełnoprawna tak jak iOS 15 jesienią.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.