Home / Aktualności / Wprowadzone przez Nvidię złącze zasilania będzie pojawiało się coraz częściej

Wprowadzone przez Nvidię złącze zasilania będzie pojawiało się coraz częściej

Choć  dla wielu  wprowadzenie  przez NVIDIA nowego złącza zasilania ze swoimi kartami graficznymi Founders Edition z serii RTX 30 było czymś kontrowersyjnym, zwłaszcza że żaden z partnerów AIB nie wybrał tego złącza to jak się okazało, złącze zostało w dużej mierze zaakceptowane przez PCI-SIG, z kilkoma dodatkami, które prowadzą do złącza 12VHPWR. Główną różnicą między nimi było dodanie małego zestawu złączy czujnikowych dla złącza typu 12+4-pin. Teraz potwierdzono, że 12VHPWR będzie współpracować z kartami NVIDIA Founders Edition, chociaż nie jest to wielką niespodzianką. Ucieszy ona szczególnie tych, którzy posiadają kartę Founders Edition i chcą zainwestować w nowy zasilacz.

Jednak w wiadomościach o złączu 12VHPWR ciekawsze jest to, że będzie ono działać w dwóch różnych trybach. Jeśli 4-stykowe złącze czujnika nie jest podłączone do procesora graficznego, zasilacz będzie dostarczał do procesora graficznego tylko 450 watów – najprawdopodobniej jako środek ostrożności. Z drugiej strony, jeśli używane jest złącze czujnika, ten sam kabel może dostarczyć do 600 watów, co pozwoliłoby na łączny pobór mocy karty do 675 watów dla procesorów graficznych nowej generacji.

Możliwe, że zobaczymy karty z wieloma progami mocy, które będą negocjowane w locie z zasilaczem. Możliwe jest również, że na rynku pojawią  się modele mogące wymuszać niższy stan zasilania GPU w przypadku zbyt dużego obciążenia systemu. Z uwagą będziemy przyglądać się nowemu standardowi, ponieważ do tej pory nie opublikowano zbyt wielu szczegółów dotyczących szczegółowego działania funkcji wykrywania.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.