Home / Aktualności / Windows Lite konkurentem systemu Chrome OS od Googla

Windows Lite konkurentem systemu Chrome OS od Googla

Windows Lite, nowy nadchodzący system operacyjny dla komputerów PC opracowany przez firmę Microsoft bez wątpienia będzie konkurencją dla systemu operacyjnego ChromeOS firmy Google i przeznaczony dla maszyn o wyjątkowo wąskich specyfikacjach sprzętowych. Ten OS może również być nośnikiem reklam, przy czym większość ich przetwarzania jest wykonywana w chmurze.

Jak zapewne wielu z was wie, ChromeOS jest znacznie lepszy od tradycyjnego Windowsa 10 zarówno pod względem objętości jak i lekkiego, atrakcyjnego interfejsu użytkownika. Jest to kluczowe jeśli weźmie się pod uwagę takie czynniki jak np. przepustowość Internetu czy sesję zdalne (za pośrednictwem Citrixa). 

Pulpit Windows Lite wygląda znajomo do tego z „dziesiątki”, z paskiem zadań i przyciskami aplikacji oraz menu Start, ale został przeprojektowany bez odświeżanych na bieżąco kafelków. Ma to być prosta lista ikon. Na obecną chwilę nie jest jasne, jak daleko Microsoft zamierza podążać za lekką koncepcją systemu operacyjnego bez okaleczenia systemu Windows 10 Home pod kątem sprzedaży. System operacyjny z pewnością zawiera UWP, a z dostępnego zrzutu ekranu wydaje się również obsługiwać starsze aplikacje Win32. Podejrzewamy jednak, że Microsoft w przeszłości ograniczał funkcjonalność swoich najtańszych produktów systemu operacyjnego, aby nie zabijać droższych wersji Windows.

Ciekawe jest to, że gigant z Redmond wprowadzi na rynek dwa zupełnie nowe interfejsy użytkownika systemu Windows, które według dostępnych informacji mają się pojawić w tym i przyszłym roku (2019-2020) o nazwach kodowych „Polaris” i „Andromeda”. Jeśli będą tak kosmiczne jak brzmią, szykuje się niezła zabawa.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.