Home / Aktualności / Windows 10X nie żyje ale Surface Duo z dostępem do Xbox Cloud Gaming przychodzi na świat

Windows 10X nie żyje ale Surface Duo z dostępem do Xbox Cloud Gaming przychodzi na świat

Choć częściowo można powiedzieć, że Nintendo DS Lite zyskało drugie życie, to zapewne nie to było celem Microsoftu, który postanowił Surface Duo dać drugą (duo) szansę. Zamiast całkowicie uśmiercać ideę Windows 10X, Xbox Cloud Gaming będzie mógł być do grania w wybrane gry konsolowe właśnie na Surface Duo za pomocą elementów sterujących na ekranie dotykowym. Podczas gdy wykorzystamy górny ekran do wyświetlania gry, dolny może być użyty jako układ kontrolera, nawiązując tym samym do starszych przenośnych urządzeń do gier, w szczególności Nintendo DS i jego następców, które zajmują pierwsze miejsca w rankingach sprzedaży urządzeń przenośnych.

Istnieje kilka kluczowych różnic między Surface Duo a urządzeniami przenośnymi które znamy. Podczas gdy tradycyjne urządzenia przenośne mają wbudowane wszystko, co jest potrzebne do grania w odpowiednie gry, xCloud na Surface Duo wymaga stałego i stabilnego dostępu do Internetu. Microsoft stwierdził, że do kofortowej rozgrywki wymagana jest sieć komórkowa 4G lub 5G, chociaż wymaganie stałej łączności jest sprzeczne z ideą gier mobilnych. Na chwilę obecną istnieje nieco ponad 50 gier z dodanymi kontrolkami dotykowymi do gry mobilnej, a kolejne będą dostępne w niedługim czasie.

Wśród wartych wspomnienia gier znajdują się takie jak Gears of War 5 oraz Slay the Spire, choć ciekawych tytułów jest znacznie wiecej. Microsoft powiedział, że sterowanie dotykowe jest najbardziej pożądaną funkcją od użytkowników Game Pass. Co więcej, Microsoft wydał także zestaw narzędzi, aby umożliwić programistom przyspieszenie procesu pobierania ich gier na jak największą liczbę platform.

Podobna usługa do xCloud, Google Stadia pokonała Microsoft na rynku, ale była klapą i w związku z czym została pogrzebana żywcem. Chociaż dane dotyczące sprzedaży nie zostały publicznie opublikowane przez Google, można znaleźć podstawowe szacunki dotyczące około 2 milionów użytkowników.

Tymczasem subskrypcja gier Microsoftu, która obejmuje xCloud jako jedną z jego funkcji (w planie Game Pass Ultimate) przyćmiewa tę liczbę z ponad 23 milionami subskrybentów, co było ogromnym sukcesem giganta oprogramowania z Redmond.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.