Home / Oprogramowanie / Windows 10 S – Czym jest zapowiedziany przez Microsoft nowy system operacyjny

Windows 10 S – Czym jest zapowiedziany przez Microsoft nowy system operacyjny

windows-10-s

Microsoft zapowiedział właśnie swój nowy system operacyjny Windows 10 S, ale zanim wszyscy wpadną w szał euforii, należy zaznajomić się z kilkoma faktami.

Po pierwsze, nowy OS giganta z Redmond dotyczył będzie praktycznie tabletów Surface oraz kierowany dla sektora edukacyjnego,  w związku z czym skorzystają z niego głównie nauczyciele i uczniowie, których pracownie informatyczne są wyposażone właśnie w te urządzenia. Po drugie zaś, Windows 10 S oferować ma wyłącznie aplikacje dostępne w sklepie Windows (Windows App Store), co oznacza, że nie zainstalujemy własnych gier czy aplikacji, poza tymi, pochodzącymi ze wspomnianego sklepu. Takie obostrzenie podyktowane jest jak się dowiadujemy troską o użytkownika, oraz tym, że dostępne w ten sposób aplikacje  są “sprawdzone i bezpieczne).

Wśród korzyści, które mamy otrzymać korzystając z tej wersji Windows 10 należy wymienić szybsze ich uruchamianie, lepszy czas pracy na baterii i ogólną wydajność urządzenia, a także większe bezpieczeństwo ze względu na specjalne, odseparowane od głównego systemu “środowisko”, w którym owe aplikacje będą uruchamiane.

Jak się również dowiadujemy, użytkownikom, którzy nie będą w stanie przełknąć goryczy konieczności używania wyłącznie aplikacji dostępnych ze sklepu Windowsa, Microsoft zaoferuje możliwość darmowego przejścia na Windows 10 Pro do końca roku, z tym, że będzie to bilet w jedną stronę. Po zmianie klucza nie będziemy mogli powrócić do Windows 10 S. Oznacza to nic innego jak wybór wolności co do instalowanych aplikacji kosztem innych wspomnianych powyżej korzyści nowej wersji OS-u. Gdy zdecydujemy się zmienić wersję systemu na Windows 10 Pro po tym czasie, kosztować nas to będzie niecałe 50 dolarów. Warto więc się dwa razy zastanowić, do tego dosyć szybko.

Sukces lub porażka nowego systemu zależy głównie od dostępnych na wspierane przez nie urządzenia, jednak warto nadmienić, że Microsoft zapewnia iż najbardziej popularne aplikacje dostępne będą praktycznie w dniu dostępności Windows 10 S, a ponad 200 dołączy do listy niedługo po tym. Co więcej, gry takie jak Quantum Break, Forza Horizon 3 czy Gears of War 4 będą na nowy OS również dostępne.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.