Home / Aktualności / Windows 10 – nowy system operacyjny Microsoftu ujawniony

Windows 10 – nowy system operacyjny Microsoftu ujawniony

Windows 10 tech Preview
Windows 10, którego nie tylko funkcje i wygląd, ale także nazwa była niemałym zaskoczeniem został właśnie zapowiedziany. Pośród nowych funkcji pojawi się rzeczywiście m.in. pasek start połączony z metro UI oraz asystent osobisty Cortana znany z platformy mobilnej Windows Phone 8.

Ciekawym dodatkiem naszym zdaniem jest kilka pulpitów, które pomogą rozplanować skomplikowane zadania bez konieczności użycia kilku monitorów czy horrendalnych rozdzielczości. Także wyniki wyszukiwania uwzględniają nie tylko lokalne pliki, lecz również te z internetu.

Pełna listę najważniejszych nowości możecie zobaczyć poniżej, jak również krótką prezentację Windows 10 w języku angielskim. Sam system postaramy się przetestować jak tylko Microsoft udostępni go na swojej stronie.

Jeśli również byście się na to zdecydowali to zalecamy testy na osobnej maszynie gdyż można oczekiwać jeszcze wielu błędów uniemożliwiających codzienne używanie Windows 10 do pracy czy zabawy.

  • Pasek Start : Start menu znane z Windows 7 powróciło wraz z możliwością dodawania ulubionych aplikacji oraz kafelków.
  • System działający w okienkach: Aplikacje ze sklepu Windows otwierają się teraz w typowym oknie Windowsa, a nie jak to było z Windows 8 w dedykowanej aplikacji. Dodatkowo mogą one być minimalizowane, powiększane lub zamykane poza tym, że posiadają one teraz nazwy na górnym pasku każdego okna to łatwiejszej ich identyfikacji.
  • Wiele pulpitów: Możliwość utworzenia kilku pulpitów  w celu rozplanowania różnych zadań nad którymi pracujemy. Także przełączanie pomiędzy nimi ma być dziecinnie proste.
  • Szybsze wyszukiwanie plików: Wyszukiwanie plików wyświetla teraz także ostatnio przeglądane pliki czy foldery, sprawiając że znajdziemy to nad czym ostatnio pracowaliśmy w mgnieniu oka.
  • Nowy przycisk zadań: Nowy przycisk zadań znajdujący się na pasku zadań umożliwia w łatwy i szybki sposób na przełączanie pomiędzy otwartymi plikami czy stworzonymi przez nas pulpitami.
  • Umiejscawianie okien: Podobnie do rozwiązań takich jak Acer Grid, w Windows 10 użytkownik będzie mógł w łatwy sposób umieścić kilka okien obok siebie bez konieczności przełączania między nimi. Dodatkowo sam system ma sugerować inteligentnie rozmieszczanie okien tak aby użytkownik w jak najlepszy sposób rozplanował ich rozmieszczenie na dostępnej przestrzeni pulpitu.
  • Powrót do łask klawiatury: Klawiatura jak również mysz powróciła do łask, co wielu użytkowników wytykało w jednej z poprzedniej wersji, czyli w Windows 8. Microsoft dostosował Windows 10 zarówno do urządzeń dotykowych jak i tych go nie posiadających.
Źródło: Microsoft