Home / Oprogramowanie / Windows 10 – jakie wersje nowego systemu zaoferuje Microsoft

Windows 10 – jakie wersje nowego systemu zaoferuje Microsoft

Windows 10

Microsoft poinformował właśnie o planowanych wersjach systemu Windows 10 oraz ich ewentualnej cenie. Pojawią się wersje Home, Windows 10 Pro, Windows 10 dla edukacji, Windows 10 mobile oraz Windows 10 dla firm.

Niepokojącą informacją dla użytkownikó indywidualnych (w szególności dla tych, którzy nie lubią subskrypcji) może być potencjalna miesięczna lub roczna opłata za używanie produktu, zamiast jednej opłaty przy zakupie.

Jest to bardzo mądre (lub może chytre) posunięcie ze strony Microsoftu, jako że (biorąc za przykład Windows 7) zamiast płacić np. 400 zł, zarządano by od nas 30 zł miesięcznie, co nie jest może dużo, lecz w przeliczeniu na rok wyszło by to 360, na 5 lat 1800 zł. Czyli sami widzicie gdzie to zmierza.

Windows 10 tech Preview
Odkładając na razie te dylematy, zobaczmy co wyróżniać ma wersje Windows 10.

Windows 10 Home
Windows 10 Home, poza użytkownikami domowymi obsługiwać ma również ałe firmy. Zawierać ma nadchodzącą przeglądarkę Microsoft Edge (aka Spartan), osobistą asystentkę Kortanę, większą integrację z wyszukiwarką Bing, oprogramowanie do rozpozawania twarzy (autoryzacja użytkownika) oraz inne metody biometryczne.

Gracze będą w niebie wiedząć, że już w tej wersji (jak również w każdej innej) pojawi się DirectX 12, Posiadacze Windows 7 Home Premium i Windows 8/8.1 będą mogli zaktualizować swój system za pomocą aktualizacji za darmo.

Windows 10 Pro
Windows 10 Pro jako wyższa wersja nowego Windowsa ma oferować ponadto zestaw zaawansowanych fukcji takich jak narzędzia bezpieczeństwa danych w systemie, zdalnego dostępu, intergrację z chmurą Microsoftu, a także oprogramowanie dozdlanego zarządzania dla średniej wiekości firm.
Użytkownicy posiadający systemy Windows 7 Professional, Ultimate, oraz Windows 8/8.1 Pro będą w stanie zaktualizować swój system za pomocą aktualizacji za darmo.

Windows 10 dla edukacji
Windows 10 dla edukacji jak nazwa wskazuje celować ma w instytucje takie jak szkoły czy uniwersytety i zawierać dedykowane tym środowiskom narzędzia.
Znajdą się w niej zatem m.in. pomoce dla nauczycieli, do zarządzania egzaminami czy laboriatoriami komputerowymi. Ta edycja systemu jest wielce prawdopodobne, że pojawi się w specjalnie wycenianej dla wielu licencji wersji dostosowanej do konkretnej liczby użytkowników.

Windows 10 dla firm
Windows 10 dla firm to kolejna scentralizowana pod względem zastosowań wersja najnowszeo OS Microsoftu.
W założeniu zaprojektowana została dla użytkoników komputerów typu desktop jak i stacji roboczych (workstation) w dużych firmach. Stanowić ma ona idealne rozwiązanie dla rozszerzalnych urządzeń i scentralizowanej bazy użytkoników oferując zaawansowane funcje i narzędzia sieciowe, bezpieczeństwa i zarządzania systemem.

Windows 10 Mobile oraz Windows 10 Mobile dla firm
Stanowiące rozszerzenie do wspomnianych wcześniej wersji nowego Windowsa, wersja Mobile skupia się na urządzniach dotykowych takich jak smartfony lub tablety.

W wersji standardowej (nie dla firm) oferować ma funkcje społecznościowe (w tym służące do komunikacji) oraz zwikszające produktywność.
Wersja Windows 10 Mobile dla firm jak można się domyślać zawiera dokładnie to samo, z różnicą w postaci możliwości ustawiania praw do konkretnych usłuch lub informacji dlakonkretnych użytkowników.

Microsoft udostępnił również obrazy iso Windows 10, możliwe do użycia zarówno na nośnikach DVD jak i pendrive na swojej stronie, które mogą być użyte po uoprzednim zakupie odpowiedniej licencji.

Windows 10 ma być oferowany jako bezpłatna aktualizacja dla posiadaczy odpowiedniej wersji systemu Windows 7 i Windows 8/8.1 na zawsze, pod warunkiem, że zautualizujemy w przeciągu roku od pojawienia się najnowszej wersji systemu na rynku.

Tym samym aby uniknąć (jak podejrzewamy) corocznych opłat za nowy OS, dobrze jest kupić teraz Windows 7 lub Windows 8/8.1 i uaktualnić go, zamiast kupna Windows 10, które będzie z nas wyciskało co miesiąc kolejne pieniądze.

A co wy myślicie o najnwszym systemie oraz opłatach z nim związanych. Czy taka ewentualność was zniechęca do korzystania, czy może uważacie że jest ona lepsza.