Home / Oprogramowanie / Windows 10 Cloud – próba Microsoftu odebrania rynku Chromebookom?

Windows 10 Cloud – próba Microsoftu odebrania rynku Chromebookom?

Windows 10 Cloud

Z najnowszych informacji wynika, że Microsoft tropem Google przygotowuje Windows 10 Cloud, specjalną wersję swojego najnowszego systemu operacyjnego bazującego w chmurze. Póki co wynika z tego, że system ten będzie działał z dedykowanymi aplikacjami z Windows Store – czytaj Universal Windows Platform lub UWP w skrócie (sklepu aplikacji Windows). Oznacza to, że standardowe aplikacje do jakich przywykliśmy nie będą funkcjonowały.

Choć z pozory nietrafiony problem ze względu na ograniczenia, Chromebooki zdecydowanie zdobyły serca użytkowników chcących protego narzędzia do pracy, w tym przeglądania stron internetowych. Mając na uwadze to, że praktycznie każdy ma połączenie z internetem przez cały czas (czy to w domu, czy na urządzeniach mobilnych), nie można się dziwić, że taki pomysł szybko chwycił.

 

Windows 10 Cloud problem

Jeśli wierzyć spekulacjom dotyczącym zastosowań edukacyjnych Windows Cloud (bo tak też może się ten system nazywać), skupienie się na dedykowanych aplikacjach dla tego systemu może przynieść takie korzyści jak zwiększone bezpieczeństwo (np. brak możliwości zainfekowania urządzenia za pomocą tradycyjnego oprogramowania, podobnie jak Google zastosowało w Chromebookach).

Należy też zaznaczyć, iż Windows 10 Cloud lub Windows Cloud nie został potwierdzony oficjalnie, a jedynie pojawiła się o nim wzmianka w ostatnim Windows Insider preview. Niemniej jednak nie można też wykluczać, że rynek tanich urządzeń z dostępem do rynku, nie będzie łakomym kąskiem dla giganta z Redmond. Na razie za wcześnie też jest na to, kto ewentualnie miałby się zająć produkcją urządzeń z tym systemem. Dla porównania dużym dostawcą Chromebooków jest np. Samsung.

 

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.