Home / Recenzje / Filmy / Wilk z Wall Street – czy warto go zobaczyć?

Wilk z Wall Street – czy warto go zobaczyć?

wilk z wall street 01
Wilk z Wall Street („The wolf of wall street”)  to świetna komedia kryminalna, jak i biografia, którą wyreżyserował Marin Scorsese. Opowiada ona biografię młodego brookera, Jordana Belforta, w którego role wcielił się (biedny, bo znów bez Oscara) Leonardo DiCaprio.

wilk z wall street 04Licząc na rozwój akcji związany ze zdrowym rozsądkiem reżysera i porządkiem sytuacji toczącej się akcji w filmie możemy być bardzo rozczarowani.

Film jest tak samo nieprzewidywalny jak sam Scorsese, poddaje swoich widzów ciężkiej próbie w tym podważa ich zdolności oceny własnych wartości z tymi prezentowanymi w filmie.

Niczym rzeźnik film rzuca niezrozumiałymi na początku sytuacjami, wyciskając z nas ostatnie soki próbując zrozumieć postępowanie postaci w nim występujących.

Choć powoduje to nieco trudniejsze oglądanie filmu, zaprzeczając poniekąd sensowi relaksu w oglądaniu filmów w ogóle, tworzy niepowtarzalny klimat. 

Jordan jest złotym dzieckiem finansjerii, który zaczyna swoją podróż od praktyki na Wall Street po to, aby przekonać się, że aby zdobywać wielkie pieniądze, nie trzeba od początku negocjować z największymi korporacjami, tylko można do tego dojść „krok po kroku”. Nie jest to typowy obraz odzwierciedlający złote lata bogacenia się ameryki, który należy raczej do bardziej ekstremalnych.

wilk z wall street 07
Piękny okres przepychu we wczesnych latach 90-tych ukazany w filmie, kończy się tragicznym kryzysem finansowym w 2008 roku.

Po części za całą tą sytuację można winić samego Belforta, który niekoniecznie dobrze zrozumiał swojego mentora Marka Hanne (Matthew McConaughey), który powiedział mu – „My nic nie tworzymy, niczego nie budujemy”.Także pomocne nie było jego seksistowskie nastawienie, które m.in. przedstawiało się w postaci niekoniecznie inteligentnych zabaw z karłami, tylko w celu rozrywki jego pracowników.

Niestety z biegiem czasu, gdy Jordan się bogaci, zaczyna to coraz mocniej interesować FBI, które zaczyna mu „deptać po piętach”. Przekonuje on się, że jego szybka i cyniczna droga na wyżyny popularności i bogactwa, niekoniecznie posiadają solidne podłoże w niekończących się imprezach z niezliczoną ilością dziewczyn i narkotyków.

wilk z wall street 06

W ostateczności doprowadza to jego do osobistego bankructwa, rozłamu drugiej rodziny (jego pierwszą rodziną była jego narzeczona Teresa Petrillo, która odeszła po tym, jak bohater zaczął ją nagannie zdradzać z jego przyszłą żoną, Naomi Lapaglia).

Wilk z Wall Street to komedia dla dorosłych, pełna zabawnych sytuacji i gagów (dzięki świetnemu scenariuszowi Terence’a Wintera), w której możemy zobaczyć, jak zmienia się człowiek pod wpływem przyrostu „monstrualnej” kasy.

Nieokiełznany potencjał tego filmu skrywa się w zamyśle Scorsese, który inspirując się scenami z Goodfellas i czy Kasyna traktuje swoją widownię jak dorosłych. Wierzy on tym samym iż nasz moralny rozsądek zrekompensuje jego brak u głównego bohatera Wilka z Wall Street.

Gra Leonarda w tym filmie dla wielu była oscarowa, lecz niestety znowu tej statuetki nie zdobył, co może powodować końcowy niesmak. Sam film również nie zdobył statuetki w kategorii „Najlepszy film roku”, a powinien – faktem jest to, że film jest dość długi (180 minut), ale jest tak dobrze zrobiony, że nawet nie spostrzeżecie kiedy minął ten czas.

Jeśli jeszcze go nie obejrzeliście, toż nadszedł czas, aby kupić bilet do kina, lub poczekać na DVD i rozsiąść się wygodnie przed telewizorem, aby zobaczyć świetnie zrobiony film, ze świetnym scenariuszem, świetną obsadą aktorską i świetnym humorem.

Wilk z Wall Street („The wolf of wall street”)  to świetna komedia kryminalna, jak i biografia, którą wyreżyserował Marin Scorsese. Opowiada ona biografię młodego brookera, Jordana Belforta, w którego role wcielił się (biedny, bo znów bez Oscara) Leonardo DiCaprio. Licząc na rozwój akcji związany ze zdrowym rozsądkiem reżysera i porządkiem sytuacji toczącej się akcji w …

Ocena końcowa

Humor
Akcja
Oprawa muzyczna

Dobry

Podsumowanie : Komedia kryminalna lecz nie dla wszystkich ze względu na zawiłość zamierzeń reżysera. Niemniej jednak godna polecenia.

Twoja ocena: 4.35 ( 3 votes)
75