Home / Komputery Stacjonarne / Procesory / Wczesna wersja procesora Core i7-7700K Kaby Lake poddana testom

Wczesna wersja procesora Core i7-7700K Kaby Lake poddana testom

core-i7-7700k-kaby-lake-cpu

Choć topowy procesor Intela z rodziny Kaby LakeCore i7-7700K nie pojawił się jeszcze na rynku, tak samo jak płyty serii Z270 go wspierające, to jakimś trafem serwis Tom’s Hardware poddał go testom, których wyniki możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Wykorzystując płytę główną Gigabyte GA-Z170X-Ultra Gaming, chłopaki przetaktowali i7-7700K z 4,2 GHz (4,5GHz w Turbo Boost) to 4,8 GHz przy 1,3V i jedyną rzeczą powstrzymującą ich od dalszego overclockingu były dosyć wysokie temperatury rdzeni, choć model ten posiada TDP na poziomie 95W, czyli nieznacznie więcej od 91W osiąganego przez model i7-6700K, którego udało się przetaktować do 4,6 GHz.

W celu eliminacji problemu, zmieniono nawet chłodzenie z Noctua NH-U12S na wersję NH-D14, aczkolwiek z marginalną poprawą. Testerzy mówią tu o 3 stopniach różnicy, w dodatku osiąganych przy temperaturze otoczenia wynoszącej 15 stopni – praktycznie nie osiągalnych w typowych warunkach domowych. Sugerują oni, że nawet chłodzenie wodne może nie wyeliminować problemu z temperaturami, gdyż sam układ nie jest aż taki gorący, tylko rdzenie wykazują tendencję do wysokich temperatur. Czyżby 4,8 GHz było granicą dla tego procesora, a może jedynie testowanego egzemplarza.

Warto wspomnieć, że choć zapewne odzwierciedlające w dużym stopniu wydajność procesora Intel Core i7-7700K testy, ze względu na przedprodukcyjną wersję tego egzemplarza, należy przyjąć z przymrużeniem oka. Jak wiemy Intel praktycznie nie zmienił wiele między rodzinami CPU Skylake i Kaby Lake, w tym dekodowania / odkodowywania HEVC oraz 8/10-bitowego VP9, przyrost wydajności wynikający z wyższego taktowania, może być jedyną znaczącą różnicą.

Wracając do testów, wynika z nich, że 7700K pobiera znacznie więcej energii od 6700K przy obciążeniu, ich wyniki są bardzo podobne, jeszcze bardziej nawiązując do różnicy w taktowaniu. 

Testy w programach

 

Testy w grach

 

Temperatury

 

core-i7-7700k-temperatury

Źródło: Tom’s Hardware

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.