Home / Aktualności / Czy warto czekać na pamięci DDR5 do 2019 roku?

Czy warto czekać na pamięci DDR5 do 2019 roku?

pamieci-DDR5
Pomimo faktu, że pamięci DDR4 są dla większości użytkowników bardziej niż wystarczające (zużycie energii, taktowanie), nie powstrzymuje to producentów, w tym przypaku znanego Rambusa, przed opracowywaniem kolejnej generacji pamięci występującej również jako Double data rate synchronous dynamic random-access memory lub DDR DRAM.

W potrzebie dostarczenia użytkownikom jeszcze większej wydajności, Rambus pracuje obecnie nad DDR5, które w porównaniu do DDR4 zaoferują 6,4 Gb/s a nie 3,2 Gb/s czyli dwukrotnie lepszą. Także przepustowość zostanie zwiększona w tym przypadku z 25.6 GB/s do 51,2 GB/s. Opracowywany przez Joint Electronic Devices Engineering Council (JEDEC) standard nie został jeszcze sfinalizowany to prace z nim związane powinny dobiec końca do 2019 roku (przynajmniej na chwilę obecną).

Inzynierowie informują iż DDR5 ma początkowo zaoferować taktowanie 4800MHz (DDR5-4800), zatem nieco więcej niż obecne zestawy DDR4-4600 zaprezentowan m.in.  przez Corsair czy G.SKILL.

Tak samo jak DDR4 wyparło praktycznie DDR3, tak DDR5 wyprze stopniowo z rynku swojego poprzednika. Nie ma jednak wątpliwości, że nie nastąpi to stosunkowo szybko, nawet po premierze za dwa lata. W końcu poza wydajnością użytkownicy patrzą również na cenę, a piąta generacja DDR-ów z pewnością nie będzie tania. Stwierdzenie to można bazować na obecnych cenach modułów pamięci, które znacznie podskoczyły przez ostatni rok. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.