Home / Oprogramowanie / Ransomware WannaCry zbiera żniwa w systemach Windows XP

Ransomware WannaCry zbiera żniwa w systemach Windows XP

WannaCry malware

WannaCry, ransomware, który w piątek zaatakował brytyjską służbę zdrowia NHS, francuskiego producenta samochodów Renault oraz kilku innych, w dalszym czasie grasuje na systemach Windows XP, które od ponad trzech lat nie uzyskały żadnych (lub przynajmniej znaczących) łatek bezpieczeństwa. Szacuuje się, że liczba zainfekowanych urządzeń zwiększy się wraz z tym tygodniem, kiedy to pracownicy firm wrócą po weekendzie do pracy.

Dla niewtajemniczonych,   zadaniem szkodliwego programu WannaCry było zaszyfrowanie danych ofiar i żądanie zapłacenia okupu. Jeśli zaatakowany zapłaciłby równowartość 300 dolarów w ciągu tygodnia odzyskałby pliki. Jeśli nie to po tygodniu żądanie okupu byłoby dwukrotnie większe, zaś po kolejnym tygodniu niemożliwe. Hackerzy żądają płatności w walucie bitcoin, która jest walutą cyfrową dodatkowo zaszyfrowaną, co znacznie utrudnia namierzenie jej w przeciwieństwie do tradycyjnych banknotów.  

Windows XP, na którym owy malware grasuje jest trzecim najpopularniejszym systemem operacyjnym zaraz po Windows 7 i Windows 10, oraz jednym z najczęściej używanych przez firmy. Wydaje się, że użytkownicy mieli wystarczająco czasu aby uaktualnić system operacyjny, aczkolwiek obecna sytuacja wydaje się temu zaprzeczać. 

Jeśli jesteście jednymi ze wspomnianych użytkowników systemu Windows XP, to radzimy jak najszybciej rozważyć aktualizację do najnowszego (lub nowszego niż XP) OS-u, oraz aktualizację oprogramowania antywirusowego ponad wszelkie możliwe aktualizacje. Ważne jest też aby nie otwierać żadnych podejrzanych załączników. To właśnie głównie przez nie zostaje zainfekowany dany komputer lub urządzenie działające pod kontrolą Windows XP.

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.