Home / Aktualności / W komputerach biurowych HP EliteDesk oraz Lenovo ThinkCentre zadebiutują procesory AMD Ryzen PRO serii 3000

W komputerach biurowych HP EliteDesk oraz Lenovo ThinkCentre zadebiutują procesory AMD Ryzen PRO serii 3000

Wraz z ogłoszeniem dostępności procesorów Ryzen 3 generacji, AMD pochwaliło się z nawiązania współpracy z firmą HP, która ma ugruntowaną pozycję na rynku komputerów biurowych. Czy może to oznaczać koniec dominacji procesorów z team blue (Intel)?

Zapowiedziane Ryzen PRO 3000 nie były jedynymi układami jakimi uraczy nas AMD. W ofercie pojawią się również procesory AMD Ryzen PRO z układami graficznymi Radeon Vega oraz Athlony PRO wyposażone również w Vegę. Jak się dowiadujemy, nowe CPU mają zapewnić nie tylko lepszą wydajność, ale również, a może przede wszystkim, zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które są niezwykle istotne w środowisku biurowym.

Jednak jakby tego nie było mało, AMD udało się pozyskać w swoje szeregi Lenovo, czego efektem będą modele komputerów nadające się do każdego środowiska biurowego. Zostaną one wyposażone w procesory AMD Ryzen 9 PRO 3900, AMD Ryzen 7 PRO 3700 i AMD Ryzen 5 PRO 3600, które oparte są na rdzeniu  „Zen 2” wykonanym w 7 nm architekturze. Oferując do 12 rdzeni i 24 wątków – większość procesorów biznesowych korzystających z procesorów Ryzen 9 PRO 3900 zapewni wysoką wydajność nawet dla najbardziej wymagających środowisk biznesowych przy jednoczesnym wysokim poziomie oszczędzania energii.

Według zapewnień „czerwonych”, Ryzen 9 PRO 3900 i Ryzen 7 PRO 3700 zapewniają nawet dwukrotnie wyższą wydajność niż konkurencja przy tej samej mocy, zapewniając chłodne i ciche środowisko. AMD podaje ponadto, że Ryzen PRO zaoferuje nawet o 127% szybsze przetwarzanie danych w porównaniu z rozwiązaniami konkurencji, od rozwiązywania równań po przeprowadzanie symulacji w różnych branżach, w tym w usługach finansowych czy energetyce. Jak wiadomo, każdy biznes dba o jak najniższe koszty. 65W zużycie energii dla 12 rdzeniowych modeli Zen 2 z pewnością się temu przysłuży. 

Drugą ważną rzeczą, z którą liczy się każdy właściciel firmy jest bezpieczeństwo. Choć na razie nie mamy potwierdzeń co do skuteczności nowatorskiego rozwiązania AMD, zastosowane w modelach PRO – technologia AMD GuardMI ma na celu ochronę komputerów użytkowników. AMD Memory Guard, która jest częścią systemu bezpieczeństwa pomaga chronić się przed atakami zimnego rozruchu dzięki pełnemu szyfrowaniu pamięci systemowej uzupełniając funkcje zabezpieczeń producentów OEM i zabezpieczeń systemu Windows, w tym między innymi Lenovo ThinkShield i HP Sure Start.

Wśród komputerów, które pojawią się ze wspomnianymi układami Ryzen PRO będą HP EliteDesk 705 G5 (modele SFF oraz Desktop Mini z tej serii będą kosztowały ok. 680 dolarów w bazowej wersji) oraz  ThinkCentre M75s-1 small form factor (SFF) i M75q-1 Tiny form factor od Lenovo. Maksymalna liczba rdzeni, w które zostanie wyposażony procesor to oczywiście 12. Jednak przy takiej konfiguracji, cena z pewnością będzie wyższa od bazowej. 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.