Home / Artykuł sponsorowany / VPN – Co to jest? Do czego służy?

VPN – Co to jest? Do czego służy?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY: 

W dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości ochrona danych to najważniejszy priorytet. W świecie cyberprzestępczości wytrwale obmyśla się plany jak wykraść, zniszczyć i wprowadzić zamęt w różnych obszarach życia. Jako że coraz bardziej funkcjonujemy online, stajemy się automatycznie łakomym kąskiem dla hakerów. Na szczęście możemy się skutecznie bronić, w czym wymiernie pomaga VPN. Co to jest? Do czego służy?

 

VPN – co to takiego?

VPN to skrót od angielskiego wyrażenia Virtual Private Network, co po polsku oznacza Wirtualną Sieć Prywatną. Zapewnia ona zdecydowanie wyższy poziom ochrony i prywatności podczas naszej aktywności w internecie. Dotyczy to każdej sytuacji, a więc nie tylko, gdy serfujemy online w zaciszu domowym, ale też poza nim, praktycznie w każdym miejscu.

VPN tworzy bezpieczne połączenie, korzystając z sieci publicznych, czyli punktów dostępowych Wi-Fi, które znajdują się w wielu miejscach: kawiarniach, środkach transportu publicznego, hotelach, jak również sieciach domowych. Za pomocą wyspecjalizowanych serwerów i zaszyfrowaniu danych, sieci VPN nie pozwalają na dostęp do naszej aktywności online niepowołanym osobom, chroniąc nas przed groźnymi działaniami cyberprzestępców – atakami hakerskimi, sprzedażą cennych danych czy nawet kradzieżą tożsamości.

 

Najlepsza ochrona przed cyberprzestępcami

Sieci publiczne potrafią być wylęgarnią różnych patologii internetowych, a mamy tu na myśli hakerów czyhających tylko na to, by włamać się do naszego komputera, przejąć numer konta bankowego, dostać się do wrażliwych danych, którymi można później szantażować itd. Takich przykrych możliwości jest od groma, dlatego pamiętajmy, że warto korzystać z sieci publicznych, ale róbmy to rozsądnie. Używanie urządzeń osobistych bez dodatkowej ochrony to ogromne ryzyko. Następnym razem więc skorzystajmy z sieci VPN bez obaw, że nasze bezpieczeństwo jest zagrożone.

 

VPN i zastosowanie w biznesie

Nie dziwi, że VPN ma również spore zastosowanie w biznesie, gdyż niezależnie od wielkości organizacji, pracodawcy starają się zapewnić swoim pracownikom bezpieczny dostęp do zasobów firmowej sieci z każdego, nawet najodleglejszego zakątka, świata. Praca dzisiaj wygląda inaczej niż dawniej, co szczególnie widać po aktywności online. Obecnie większość zadań ma miejsce w wirtualnej przestrzeni, środowisko to więc musi być jak najbardziej bezpieczne, nieskażone zagrożeniami. Jak się jednak okazuje, VPN służy także do innych rzeczy. Jakich?

 

Precz z cenzurą

Polski na szczęście to nie dotyczy, ale są kraje, w których cenzura internetowa jest na porządku dziennym. W Chinach na przykład nie ma dostępu do najbardziej znanej na świecie wyszukiwarki Google czy Facebooka – popularnego kanału social media, w którym toczy się niejako równoległe, drugie życie. Mamy tu mnóstwo znajomych, nierzadko utrzymujemy z nimi kontakt jedynie za pośrednictwem tego medium. Czy wyjeżdżając do Państwa Środka mamy to stracić? Niekoniecznie, wystarczy korzystać z usługi VPN, by ominąć te ograniczenia.

 

Ograniczenia regionalne? VPN sobie z nimi poradzi

VPN pomoże nie tylko ominąć cenzurę, ale też poprzez zagraniczny serwer zapewnić dostęp do treści objętych blokadami regionalnymi. Przykładowo, chcemy obejrzeć materiały, które są wyświetlane tylko w amerykańskim Netflixie, ale nie ma ich na platformie w Polsce. To samo dotyczy iPlayera BBC, Hulu oraz innych zagranicznych serwisów VOD. Jeśli chcemy ominąć te ograniczenia, wystarczy zmienić adres IP. Gdy mamy wykupioną usługę VPN zrobimy to z łatwością, wybierając państwo, przez które ma przechodzić połączenie. Tak właśnie najłatwiej można obchodzić ograniczenia związane z geolokalizacją.

Odnosi się to również do Polaków mieszkających za granicą, niemających dostępu do rodzimych kanałów VOD. Kiedy chcą coś pooglądać w ramach tych serwisów, otrzymują komunikat o błędzie. Wyświetla im się informacja, że przez ograniczenia licencyjne związane z lokalizacją, transmisja wideo nie jest możliwa. VPN i tu pomaga, gdyż wystarczy zmienić IP na polskie.

Podsumowując, VPN to usługa sieciowa, która z jednej strony chroni przed internetowymi przestępcami, z drugiej zapewnia większe możliwości, radząc sobie z cenzurą czy ograniczeniami regionalnymi. Zdecydowanie warto korzystać z możliwości, jakie oferuje!

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.