Home / Aktualności / VIA Isaiah II – groźny konkurent energooszczędnych procesorów Intela i AMD

VIA Isaiah II – groźny konkurent energooszczędnych procesorów Intela i AMD

Firma VIA Technology zaprezentowała swoje najnowsze, energooszczędne procesory x86 Isaiah II, które po dłuższej przerwie w walce o klientów są w stanie skutecznie rywalizować o udział w rynku z jednostkami Intela oraz AMD.

Procesory VIA Isaiah II to całkowicie od nowa zaprojektowane procesory x86, które powstały przy współpracy z inżynierami z przejętej przez VIA firmy Centaur Technology. Procesory te posiadają cztery rdzenie, które taktowane są częstotliwością 2 GHz i oferują wsparcie dla instrukcji AVX 2.0

Ponadto układy te to konstrukcje typu BGA (Ball Grid Array) i posiadają 2 MB pamięci cache L2. Dedykowane ww. procesorom Isaiah II chipsety VX11H również są dziełem inżynierów VIA.

Głównymi konkurentami CPU VIA Isaiah II są procesory AMD Athlon 5350 (architektura Jaguar, taktowanie 2,05 GHz) oraz Intel Atom Z3770 (architektura Silvermont, taktowanie 2,4 GHz).

Układy Isaiah II na rynku mają pojawić się pod koniec sierpnia tego roku i będą instalowane przede wszystkim w miniaturowych komputerach, komputerach typu HTPC czy Digital Signage.

VIA  Isaiah II dane techniczne

Źródło: 3DCenter.org, ExtraHardware.cz

O użytkowniku Łukasz Szałas

Pasjonat motoryzacyjny i komputerowy. Wieloletnia praktyka w konfiguracji zestawów komputerowych poparta dogłębną wiedzą z zakresu informatyki.