Home / Aktualności / Valve weźmie pod lupę deweloperów generujących za dużo kluczy na Steam

Valve weźmie pod lupę deweloperów generujących za dużo kluczy na Steam

steam gry

Valve, twórca platformy Steam na której większość z nas posiada wiele gier, postanowiło wziąć pod lupę deweloperów generujących więcej kluczy dla swoich gier niż aktualnie sprzedają. Wygląda to na nic innego jak na próbę obrony zysków generowanych z udostępniania platformy twórcom, którzy w ucieczce przed wydatkami decydują się na sprzedawanie gier taniej w innych źródłach jak strony sprzedające klucze w dużych ilościach (kinguin.net i inne).

Z jednej strony nie można się dziwić twórcom, gdyż tak jak każdy poszukuje jak największego zwrotu inwestycji, w tym przypadku wyprodukowania danej gry. Z drugiej natomiast, nie można się też dziwić Valve, które inwestuje w utrzymanie i rozwój platformy Steam, łącza, bezpieczeństwo użytkowników itp.

Tym samym deweloperzy, którzy sprzedają na Steamie np. kilka tysięcy kopii swojej gry a generują klucze w dziesiątkach czy setkach tysięcy, zostaną zapewne “zaproszeni na dywanik” Steama. Dotychczas generowanie kluczy dla własnej gry przez twórcę nie było praktycznie w żaden sposób kontrolowane. Teraz ma się to zmienić czego dowodem była informacja dostępna wyłącznie dla deweloperów udostępniona przez Valve.

Domyślamy się, że po części niektórzy twórcy wykorzystują ponadto popularność Steam aby sprzedawać swoje gry taniej gdzie indziej. Rozwiązaniem na większe zyski dla twórców i mniejsze dla Valve może być obniżenie ceny samej gry, w rezultacie czego prowizja teoretycznie powinna się również zmniejszyć, teoretycznie.

Co takie posunięcie może onaczać dla graczy? Mniejsza ilość kluczy dostępna na innych niż Steam platformach sprzedaży może zaowocować koniecznością kupienia danego tytułu na Steam po znacznie wyższej cenie. Mogą na tym skorzystać też inni użytkownicy podbijający ceny na tzw. marketplace.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.