Home / Aktualności / Utrata wydajności w grach o 10-15% dla systemów z procesorami Ryzen w Windows 11

Utrata wydajności w grach o 10-15% dla systemów z procesorami Ryzen w Windows 11

System Windows 11 nie ma łatwego startu czy to z uwagi na liczne błędy takie jak spowalnianie kart sieciowych Killer, błędy związane z wyciekami pamięci itp. Teraz do puli problemów dochodzi utrata wydajności a dokładnie związana jest ona z procesorami AMD, które oficjalnie kompatybilne z Windows 11 wykazują trzykrotny wzrost opóźnienia pamięci podręcznej L3 w nowym systemie operacyjnym. Stwierdzono również, że nowy system operacyjny łamie system „preferowanych rdzeni” w procesorach AMD (UEFI CPPC2), w którym dwa „najlepsze” rdzenie procesora, które mogą utrzymać najwyższe częstotliwości doładowania, są wyróżnione w systemie operacyjnym, więc większość ruchu lekko wątkowego można by do nich skierować.

AMD i Microsoft wspólnie dokonały tego odkrycia i wymieniły potencjalny wpływ na wydajność aplikacji. Zwiększone opóźnienie pamięci podręcznej L3 wpływa na wydajność aplikacji wrażliwych na wydajność pamięci. Ostrzegają również przed utratą wydajności w grach o 10-15%. Z drugiej strony, dysfunkcyjny system „preferowanych rdzeni” oznaczałby zmniejszoną wydajność w mniej wymagających zadaniach, ponieważ system operacyjny nie wie, które są dwoma najlepszymi rdzeniami procesora. Na szczęście oba problemy można naprawić za pomocą aktualizacji oprogramowania, a AMD współpracuje z firmą Microsoft, aby przesyłać poprawki dla obu problemów za pośrednictwem usługi Windows Update w ramach aktualizacji zaplanowanej na październik 2021 r.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.