Home / Aktualności / Uaktualniona mapa drogowa Intela

Uaktualniona mapa drogowa Intela

Uaktualniona mapa drogowa Intela 01

Uaktualniona mapa drogowa procesorów Intela pojawiła się przypadkiem w internecie na skutek wycieku informacji z konferencji dla włoskiej publiczności podczas 3D Revolution 2014. Co by nie było tego powodem, należy to wykorzystać aby wiedzieć kiedy uaktualnić swój komputer tak aby jak najmniej wydać i jak najbardziej z tego skorzystać.

Tak więc wiemy iż oczekiwany procesor Core i7 “Ivy Bridge-E” pojawi się dopiero w 3 kwartale, podobnie jak Core i7 “Haswell-E” mającym pojawić się w kwartale czwartym. Niektóre źródła podają iż istnieje również ewentualność na pojawienie się go jeszcze we wrześniu. Procesory Haswell-E zbudowane dla podstawki LGA2011-3 mają być dedykowane chipsetom X99 Expres. Co więcej pamięci DDR4 mają wpasować się również w mniej więcej ten sam okres.

Procesory z rodziny Haswell-E pojawić się mają w 3 kwartale 2015, właśnie kiedy Intel planuje premierę swoich układów Core i7 Broadwell-E, wspierające nową platformę X99 oraz wykorzystujące 14 nm proces technologiczny.

Uaktualniona mapa drogowa Intela 02
W przypadku głównych procesorów desktopowych również zaczyna być ciekawie. Intel niedawno zaprezentował procesory z rodziny Haswell Refresh oraz w jego planach jest wypuszczenie ich odblokowanych wersji, o nazwie kodowej Devil’s Canyon.

Korzystające z podstawki LGA1150 procesory będą wspomagały chipsety serii 8 oraz 9, które pierwotnie miały pojawić się wraz z procesorami Broadwell są tak naprawdę skurczonymi wersjami Hasweli z kilkoma tylko ulepszeniami. Procesory te będą wspierane przez obecne płyty główne z podstawką 1150, niektóre po aktualizacji BIOSu.

W połowie 2015 roku natomiast, Intel planuje debiut swoich nowych procesorów z rodziny “Skylake”. Co ciekawe premiera tych procesorów jest oddalona tylko 6 miesięcy od wspomnianego powyżej pojawienia się procesorów Broadwell. Skylake z odblokowanymi mnożnikami jednak nie ujrzą światła dziennego przed 2016 pomimo iż wersje “K” procesorów Broadwell pojawi się w pierwszym kwartale 2015.

Warte napomnienia jest to, że premiera procesorów Skylake pociągnie za sobą nową podstawkę w postaci LGA1151, będącą jak się można było spodziewać niekompatybilną wstecz z LGA1150.

W segmencie niskonapięciowych procesorów desktopowych gdzie TDP nie przekracza 25W, Intel planuje premierę bazujących na Broadwellowskim BGA chipów już za kilka miesiąców. Owe procesory będą przecierały drogę dla bazujących na BGA procesorów Skylake mających się pojawić w drugiej połowie 2015.

Z kolei procesory takie jak Atom, Celeron czy Pentium “BayTrail-D” oraz “Braswell-D”  będą miały premierę tuż przed końcem tego roku i na początku 2015.

Uaktualniona mapa drogowa Intela 03 Uaktualniona mapa drogowa Intela 04