Home / Aktualności / Tuż za rogiem i bardziej ekscytujące – w oczekiwaniu na dedykowane karty graficzne Intel Xe DG2

Tuż za rogiem i bardziej ekscytujące – w oczekiwaniu na dedykowane karty graficzne Intel Xe DG2

Sytuacji na rynku kart graficznych nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, niemniej po „nieco” przesadzonych prezentacjach możliwości 11 generacji procesorów, słowa „bardziej ekscytująca” oraz „tuż za rogiem” dotyczące premiery dedykowanych grafik Intela DG2, na nikim już chyba nie robią wrażenia. 

Starszy inżynier ds. Relacji z deweloperami gier w firmie Intel, Pete Brubaker, napisał na Twitterze, że dyskretna karta graficzna DG2 firmy jest „tuż za rogiem” i że „będzie ekscytująca”. Warto zauważyć, że układ DG1, który został wyprodukowany jako karta graficzna Iris Xe MAX, był zasadniczo układem typu iGPU umieszczonym na płytce PCB, DG2 powinien wzbudzić znacznie większe zainteresowanie. Pierwsza tak naprawdę pełnoprawna karta graficzna wypuszczona przez Intela na rynek konsumencki od lat, bazuje na architekturze graficznej Xe HPG (high performance gaming) i przypuszczalnie będzie oferowała do 512 jednostek wykonawczych lub 4096 zunifikowanych shaderów – 4,3-krotny wzrost w porównaniu z Iris Xe MAX.

Mówi się również, że karta Intel DG2 będzie dostarczana z maksymalnie 16 GB pamięci GDDR6 działającej z wykorzystaniem 256-bitowej szyny pamięci. Niezależnie od tego, czy będzie zawierała funkcje DirectX 12 Ultimate, czy nie, możemy podejrzewać, że Intel celuje w rynek e-sportu  produktem, który jest wystarczająco szybki do konkurencyjnych gier e-sportowych a być może i tytułów AAA.

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, Intel utracił pozycję lidera w niektórych segmentach procesorów, niemniej świadomość posiadania niezbędnych do produkcji kluczowych komponentów fabryk nie pozwala na kompletną ignorancję tego producenta w przypadku kart graficznych. Jak wiadomo gdzie dwóch się bije (Nvidia i AMD) tam trzeci (Intel) może skorzystać.

Premiera nowych członków rodziny RTX w postaci RTX 3070ti oraz 3080ti jest przewidziana jeszcze w tym miesiącu, a więc niewykluczone, że i w tym okresie na scenę wejdzie również Intel. Czy tak się okaże, przekonamy się już niebawem.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.