Home / Aktualności / Co trzeba wiedzieć o supersamplingu w PS4 dostępnym w aktualizacji 5.50

Co trzeba wiedzieć o supersamplingu w PS4 dostępnym w aktualizacji 5.50

Tryb Supersamplingu, który pojawi się w aktualizacji 5.50 dla PS4 (firmware) i przyniesie wiele korzyści posiadaczom tych konsol, aczkolwiek bardziej skorzystają z niego posiadacze tradycyjnych telewizorów z rozdzielczością 1080p. W aktualizacji tej znalazły się także ulepszenia UI czy możliwości dostosowywania tła. Ale to oczywiście nie wszystko. Niemniej jednak teraz skupimy się wyłącznie na tym pierwszym ulepszeniu.

Na początek należy się zastanowić czym jest owy supersampling. Jest to metoda na dostosowanie treści 4K (czyli np. takich dedykowanych PS4 Pro) do rozdzielczości 1080p (PS4 Pro / PS4) i dotyczy sytuacji, w której sam producent nie uwzględnił takiej możliwości. Sprytny algorytm konwertuje zdjęcia z wyższej rozdzielczości do niższej, tym samym wyostrzając zdjęcie. Dzięki supersamplingowi posiadacza TV o zozdzielczości 1080p nieco skorzystają zanim zdecydują się na zakup modeli z rozdzielczością 4K.

Jakkolwiek dobrze by to nie wyglądało, okazuje się, że nie jest pozbawione wad. Niektóre gry, w tym The Last Guardian przy włączonej opcji supersamplingu i wykorzystaniu ekranu Full HD wykazuje częste wahania liczby klatek (częstsze niż przy 4K). Gdy go z kolei wyłączymy, zyskamy na płynności ale stracimy na efektach wizualnych.

Innym negatywnym przykładem supesamplingu jest Call of Duty: Black Ops 3. Włączając go w tym przypadku powodujemy aktywację trybu 4K, który ponownie kosztem efektów wizualnych traci na płynności.

Rozwiązaniem, choć na chwilę nieco problematycznym, może być wyłączenie supersamplingu jeśli doświadczymy utraty płynności w danej grze. Ważne jest również to aby sprawdzić czy dana owe “ulepszenie” oferuje, gdyż lista wspierających gier sukcesywnie się rozszerza, tudzież nie objęła wszystkich tytułów od razu. Oznacza to, że jeśli nawet jakiś tytuł jej wcześniej nie wspierał, producent jej mógł zastosować odpowiednią łatkę odbezpieczającą supersampling.

Obecnie aktualizacja 5.50 nie ma zadeklarowanej daty premiery, w związku z czym można z niej jak i z jej funkcji korzystać przy użyciu wersji beta.

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.