Home / Telefonia mobilna / Tryb STAMINA powraca do smartfonów Sony Xperia Z5

Tryb STAMINA powraca do smartfonów Sony Xperia Z5

xperia-z5-stamina-mode

Rozpoczynamy dzisiejszy dzień dobrą wiadomością dla posiadaczy smartfonów Xperia Z5, które wraz z aktualizacją Android 6.0.1 zyskują ponownie tryb STAMINA.

Dla niewtajemniczonych, tryb ten został wycofany z pewnych względów, aczkolwiek był on bardzo użyteczny, gdyż umożliwiał dobicie na jednym ładowaniu baterii do dwóch dni użytkowania danego urządzenia tej marki, które je wspierało.

Sony w pewnym momencie zdecydowało się pójść drogą zielonego robocika i zaimplementować funkcję Google Doze, pozbywając się autorskiego rozwiązania STAMINA, które naszym zdaniem jest znacznie lepsze. Co więcej tacy producenci jak Samsungi inni producenci stwożyli po tym własne, podobne rozwiązania.

Wspomniany tryb oszczędności energii powoduje, że smartfony Xperia Z5, Xperia Z5 Dual oraz Xperia Z5 Compact (które dotyczy powrót wspomnianego trybu w aktualizacji Android 6.0.1), utrzymuje jedynie niezbędne aplikacje, te niepotrebne zamyka oraz wykorzystuje tylko niezbędne do pracy podzespoły.

W porównaniu do wspomnianego trybu Doze, które Google promuje w stockowym Androidzie, Stamina ma większe możliwości i może być aktywowana w kadym przypadku, a nie tylko przy bezczynnośi smartfonu czy tabletu. 

Wspomniana aktualizacja Android 6.0.1 wprowadza pozatym poprawki zauważonych w międzyczasie błędów (w tym poprawki bezpieczeństwa) czy umożliwia aktywowanie kamery poprzez podwójne przyciśnięcie przycisku power. 

O ile Sony zdecydowało się na przywrócenie trybu Stamina do obecnej wersji systemu Android (marshmallow), o tyle nie wiadomo czy po wprowadzeniu Android N, funkcja ta utrzyma się przy życiu.