Home / Komputery Stacjonarne / Procesory / Top 10: Procesory Intel

Top 10: Procesory Intel

Intel CPUsProcesory Intel, tak jak ich odpowiedniki od AMD są obecne na rynku od wielu, wielu lat. Przeszły one niemałą ewolucję, zyskując nie tylko megaherce (lub gigaherce), lecz również zestawy odpowiednich instrukcji czy zwiększoną ilość pamięci cache i ilość rdzeni. Przy tym samym producenci starają się zmniejszyć zapotrzebowanie na pobieraną energię i wydzielanego ciepła. 

Tak mózg w naszym ciele, tak procesor w komputerze pełni kluczową rolę. To także dzięki niemu możemy pewne czynności wykonać szybciej (lub wolniej).

Tym samym wybór właściwego modelu jest niezmiernie ważny. W tym artykule skupimy się na najlepszych naszym zdaniem procesorach firmy Intel i na jednostkach odpowiednich do danego rodzaju powierzonego im zadania.

Czy to do pracy, czy zabawy, a także do profesjonalnych zastosowań, musimy dobrać odpowiedni procesor. W przeciwnym wypadku albo przepłacimy, albo w najgorszym przypadku nie wykorzystamy wszystkich drzemiących w nim możliwości.

W niniejszym artykule podzieliliśmy opisywane procesory na trzy grupy: pierwsza – entry level, czyli te do podstawowych zadań w tym pracy i niezbyt skomplikowanych gier (z naciskiem na te pierwsze).

Drugą grupę stanowią tzw. średniaki, czyli modele do w miarę komfortowej pracy i nieco pewniejszego grania (720p lub w niektórych przypadkach 1080p). Trzecia, najmocniejsza grupa to już poważne jednostki, kosztujące nieco grosza. Dzięki nim będziemy mogli nie tylko surfować w internecie czy grać, ale również sklecić film wideo czy pokusić się o pracę z takimi programami jak CAD.

  1. Wstęp
  2. Procesory Entry Level (podstawowe zastosowanie)
  3. Procesory Mid-range (zastosowanie średnio-zaawansowane)
  4. Procesory High-end (zaawansowane granie i profesjonalne)
  5. Podsumowanie