Home / Komputery Stacjonarne / Procesory / Top 10: Procesory AMD

Top 10: Procesory AMD

W ostatniej edycji Top 10 omówiliśmy jednostki Intela, teraz przyszła pora na procesory AMD. Można powiedzieć, że jest porównywalna (lub przynajmniej zbliżona) ilość zwolenników obozów.

Podobnie do Intela, procki AMD przeszły niemałą ewolucję, zyskując nie tylko megaherce (lub gigaherce), lecz również zestawy odpowiednich instrukcji czy zwiększoną ilość pamięci cache i ilość rdzeni. Przy tym samym producenci starają się zmniejszyć zapotrzebowanie na pobieraną energię i wydzielanego ciepła, aczkolwiek AMD wydziela go nieco więcej niż odpowiedniki konkurenta.

Wybór właściwego modelu jest niezmiernie ważny z uwagi na to, że procesor to mózg komputera i w dużym stopniu dyktuje wydajność całego komputera. W tym artykule skupimy się na najlepszych naszym zdaniem procesorach firmy AMD i na jednostkach odpowiednich do danego rodzaju powierzonego im zadania.

Czy to do pracy, czy zabawy, a także do profesjonalnych zastosowań, musimy dobrać odpowiedni procesor. W przeciwnym wypadku albo przepłacimy, albo w najgorszym przypadku nie wykorzystamy wszystkich drzemiących w nim możliwości.

W niniejszym artykule podzieliliśmy opisywane procesory na trzy grupy: pierwsza – entry level, czyli te do podstawowych zadań w tym pracy i niezbyt skomplikowanych gier (z naciskiem na te pierwsze).

Drugą grupę stanowią tzw. średniaki, czyli modele do w miarę komfortowej pracy i nieco pewniejszego grania (720p lub w niektórych przypadkach 1080p). Trzecia, najmocniejsza grupa to już poważne jednostki, kosztujące nieco grosza. Dzięki nim będziemy mogli nie tylko surfować w internecie czy grać, ale również sklecić film wideo czy pokusić się o pracę z takimi programami jak CAD.

 

  1. Wstęp
  2. Procesory Entry Level (podstawowe zastosowanie)
  3. Procesory Mid-range (zastosowanie średnio-zaawansowane)
  4. Procesory High-end (zaawansowane granie i profesjonalne)
  5. Podsumowanie