Home / Aktualności / Obudowy / Top 10: Obudowy PC

Top 10: Obudowy PC

NZXT Source 340 Black Window 02Obudowy PC to dla dużej liczby osób, a szczególnie dla początkujących komputerowców sprawa bardzo ważna, gdzie nierzadko kluczowym ich elementem jest ich wygląd. Jednak gdy się im bliżej przyjrzymy, to zauważymy różne funkcjonalności czy materiały, które w znacznym stopniu odbiją się na późniejszej aktualizacji sprzętu, w tym karty graficznej, coolera czy innych mniej lub bardziej kluczowych podzespołów.

Wybierając nasze top-10 obudów komputerowych kierowaliśmy się zarówno wyglądem, funkcjonalnością jak również wyciszeniem. Cechy takie jak okno były opcjonalne, choć w zestawieniu znalazło się ich co najmniej kilka. 

 

Obudowy do 100 zł

Maksymalna długość karty graficznej to 400 mm (w pierwszym slocie) oraz 310 mm (w pozostałych slotach), natomiast wysokość chłodzenia na procesor określono na 165 mm.

SilentiumPC Brutus M25 165 zl

SilentiumPC Brutus M25

 

Solidny wygląd, dobra jakość materiałów oraz spora ilość miejsca to tylko niektóre cechy, dla których warto się skusić na tą właśnie obudowę polskiego producenta.
Dogodnie umieszczone porty USB 2.0 oraz 3.0, czytnik kart pamięci SDXC oraz regulator obrotów, a także stację dokującą na dyski twarde 3,5″ oraz 2,5″ to niezbędnik w zasadzie każdego dzisiejszego komputera.

Ta uniwersalna obudowa, zdecydowanie sprawdzi się zarówno dla graczy jak i profesjonalistów, którym przypadnie do gustu możliwość montażu długich kart graficznych (max. 320 mm), aż 7 zatok na dyski twarde, ciche wentylatory 120 mm w standardzie (1x 120 mm front, 1x 120 mm tył) czy sposób prowadzenia kabli za tacką płyty głównej, który poprawia przepływ powietrza przez obudowę oraz przyczynia się do obniżenia temperatury komponentów.

 

Zalman R1 – 187 zł

Zalman R1

 

W kwocie do 200 zł można nabyć ciekawą obudowę Zalmana, model R1, która posiada prosty, lecz bardzo profesjonalny wygląd (w tym panel przedni), otwierany przedni panel z matą wygłuszającą oraz spore okno i trzy wentylatory w standardzie. 

Na plus dla tego modelu należy dołożyć możliwość umieszczenia kart graficznych do 360mm, osobne miejsce na zamontowanie dysku SSD, miejsce na chłodzenie wodne, jak również bezproblemową instalację zasilaczy do 200mm. W celu zapewnienia jeszcze lepszego chłodzenia (ponad wyjątkowo dobry przepływ powietrza z dostępnych już wentylatorów), można zamontować kolejne dwa “wentyle”.

Gniazda USB 3.0, słuchawkowe, mikrofonowe oraz włącznik czy reset umieszczono poręcznie na górze.

 

Obudowy 200 – 300 zł

Aerocool GT-A Black 255 zł

Aerocool GT-A Black

 

Jeśli nie chcemy wydawać ponad 400zl a w dodatku lubimy filmy z serii Alien vs Predator, to ta obudowa będzie co najmniej w sam raz. Futurystyczny wygląd z czarno czerwonymi motywami (także wewnątrz) w połączeniu z ciekawym panelem przednim, na którym znajdziemy szereg portów USB 2.0 i 3.0, a sama obudowa oferuje ponadto dwukanałowy kontroler obrotów wentylatorów oraz możliwość zainstalowania chłodzenia wodnego.

 

Corsair Carbide Series SPEC-02 250 zł

Corsair Carbide Series SPEC-02 03

 

Wygląd może nie zachwyci każdego, lecz nie to jest tutaj najważniejsze. Kluczowymi elementami są w tym przypadku okno, łatwość montażu długich kart graficznych, możliwość zmiany położenia klatki na dyski (lub jej wyjęcia), jak również możliwość umieszczenia aż 6 wentylatorów (dwa można zamienić na chłodzenie wodne), z których jeden może przedmuchiwać kartę graficzną.

Co więcej obudowa dostarczana jest z dwoma wiatrakami, a sama występuje zarówno z czerwonym jak i niebieskim podświetlaniem. Montaż oczywiście bezśrubkowy.

 

 

Obudowy 300 – 400 zł

NZXT Source 340 Black Window 349 zł

NZXT Source 340 Black Window

 

Kolejna subtelna i urzekająca pięknem i funkcjonalnością obudowa. Poza wyjątkowo dobrej jakości materiałami i samym designem, obudowa ta zachęca do siebie sporą ilością miejsca w środku, ukrytym przedzialem na zasilacz oraz oczywiście oknem.

Występująca w białej, lub czarnej jak tu wersji kolorystycznej Source 340 Black Window obudowa, posiada miejsce z przodu na dwie chłodnice wodne po 240mm każda. Pozwala to zastosować watercooling nie tylko dla procesora, ale także dla mocnej karty graficznej. NZXT postarał się również o dobre wyciszenie wnętrza, co jest niezaprzeczalnym atutem, tak jak limit wysokości chłodzenia CPU wynoszący 161 mm czy długości karty graficznej 364 mm.

Uwaga, obudowa nie posiada zatok 5,25 cala, co może popsuć szyki co niektórym entuzjastom.

 

Obudowy 400 – 500 zł

Aerocool Dead Silence DS 200 Black 350 – 419 zł

Aerocool Dead Silence DS 200 Black White 01

 

Za piękno się płaci. Z ta jakże życiowa zasada wydaje się iść firma Aerocool ze swoja obudowa Dead Silence DS 200 Black. Prosta ale subtelna obudowa oferuje wysokiej jakości materiały wykończeniowe, na których tle wyróżnia się kontroler wentylatorów z czujnikami temperatury.

Ta niezwykle okazała zarówno pod względem wielkości (wysokość 528mm) jak i wyglądu obudowa wyłożona jest pochłaniającym dźwięk i wibracje materiałem stała.

Co więcej wielkość w środku jest naprawdę imponująca, za czym stoi maksymalna długość zasilacza to 220mm, wysokość chłodzenia procesora 170mm, czy możliwość instalacji karty graficznej do 410mm. Do tego do obudowy dokupić można panel boczny z oknem, co jeszcze bardziej podkreśli charakter naszej skrzynki, tak samo jak różne wersje kolorystyczne środkowego lub bocznego panelu w tym zielona, czarno-biała, niebieska czy czerwona. 

Przedni oraz górny panel obudowy posiadają miejsce na chłodzenie wodne 280mm (2x140mm) albo 240mm (2x120mm) o grubości do 45mm.

 

BitFenix Ghost – 415 zł

BitFenix Ghost 05

 

Kolejna stylowa obudowa, która poza wyglądem może pochwalić się funkcjonalnością. BitFenix Ghost to solidna konstrukcja, choć pozbawiona bocznego okna, to oferująca wyjątkową jakość materiałów, dbałość o szczegóły oraz podświetlenie dołu obudowy, która jest nieco podcięta.

Górny panel obudowy wyposażony został w klawisz power, reset, dwa złącza USB 3.0, dwa złącza USB 2.0 oraz wyjście słuchawkowe i mikrofonowe, a także stacje dokującą z interfejsem SATA III. Przednie drzwiczki obudowy, które odkrywają dostęp do napędów czy wentylatorów mogą otwierać się lewostronnie lub prawostronnie.

W obudowie zastosowano dwa wentylatory, choć w niej samej można umieścić aż 5, w tym zarówno 120 jak i 140mm czy też radiator chłodnicy chłodzenia cieczą. Wnętrze wyposażono w maty wyciszające, które zamontowano po bokach obudowy, pomiędzy drzwiami a wewnętrzną stroną, a także w innych kluczowych miejscach.

Maksymalna długość karty graficznej z klatką HDD to 330 mm, zaś bez niej to aż 410mm. 

 

Podsumowanie

 

Tak więc przedstawia się nasze zestawienie najlepszych obudów PC na wrzesień. W związku, że w tym segmencie rynku przybywa produktów jak grzybów po deszczu, postaramy się co jakiś czas odświeżać niniejsze zestawienie Top 10. Mamy nadzieję, że nasz wybór przypadnie wam do gustu, co przełoży się na zakup konkretnej, a przede wszystkim skrojonej na miarę waszych potrzeb obudowy.

Jeśli zaś posiadacie już którąś z obudów, zachęcamy do wyrażania swojej opinii na ich temat, co z pewnością pomoże pozostałym czytelnikom.