Home / Komputery mobilne i tablety / ThinkPad P70 oraz ThinkPad P50 – dwa laptopy Lenovo z procesorami Xeon lub Skylake

ThinkPad P70 oraz ThinkPad P50 – dwa laptopy Lenovo z procesorami Xeon lub Skylake

lenovo thinkpad p70xLenovo zaprezentowało dzisiaj dwa nowe urządzenia mobilne ThinkPad P70 oraz ThinkPad P50 będące laptopami wyposażonymi w procesory Intela Xeon lub Skylake.

Choć w obu przypadkach mamy do czynienia z konstrukcją podobną do ThinkPad W541, to jednak zmiany są sporo poważniejsze niż wymiana procesorów pod maską.

Podczas gdy wspomniana seria W ograniczała kupujących do wyboru mocniejszego, a zarazem starszego czterordzeniowego procesora Haswell lub nowszego, słabszego lecz bardziej energooszczędnego dwurdzeniowego Broadwella, tak nowa seria P oferuje procesor szóstej generacji Intel Skylake lub te z rodziny Xeon. Tym samym nie będzie trzeba poświęcać mocy i oszczędności energii.

lenovo thinkpad p50xDużą zmianą jest także wzrost wielkości ekranu z typowej 15-tki do 17.3 cala w przypadku modelu P70 i co najważniejsze rozdzielczości z 3 do 4K (3840 x 2160 pikseli). Kolejną zmianą jest wyposażenie zarówno P70 jak i P50 w 2TB dyski twarde oraz 1TB SSD, dając łącznie 3TB przestrzeni dyskowej, zarówno szybkiej jak i pojemnej. Dla dodatkowego bezpieczeństwa Lenovo zastosowało nowy czytnik linii papilarnych.

lenovo thinkpad p70 01x

Pamięć jest również mocną stroną najnowszych laptopów serii P, gdyż możemy otrzymać aż 64 GB w obu przypadkach. Podoba nam się również wyjmowany napęd optyczny oraz grafiki NVIDIA z serii Quadro. Grafika NVidia Quadro jest jednak elementem jeszcze nie potwierdzonym, prowadzącym do spekulacji, że Lenovo może wykorzystać inną, jeszcze nie zapowiedzianą grafikę tego producenta.

lenovo thinkpad p70 02x

Wśród innych informacji odnośnie modelu P70 są te, że laptop ten wyposażony jest w pokaźną ilość portów i rozszerzeń. Wśród nich należy wspomnieć o HDMI 1.4, Mini DisplayPort 1.2, porcie Ethernet, gnieździe słuchawkowym i mikrofonu, jak również czytnikom Smart Card, ExpressCard 34 oraz kart pamięci SDXC. Do tego należy doliczyć cztery porty USB 3.0 i dwa Thunderbolt 3. Model P50 posiada dokładnie taką samą ilość portów, z wyjątkiem braku Thunderbolt 3, co jest i nie jest problemem, w zależności kto z nich korzysta.

lenovo thinkpad p50 01xIstotną zmianą w stosunku do serii W jest brak wymiennej w locie baterii, co może oznaczać problem dla części użytkowników. Jednak mając na uwadze energooszczędność procesorów Intela, można mieć nadzieję na dłuższy czas na baterii. Producent podaje, ze 4 komorowa bateria powinna wystarczyć na ok. 3,6 godziny zaś większa 6 komorowa na 6 godzin korzystania.

Z dostępnych informacji wynika, że ceny ThinkPad P70 będą zaczynać się od ok. 2 tys. dolarów, natomiast za ThinkPad P50 przyjdzie nam zapłacić co najmniej 1600 dolarów, co nie jest wygórowaną ceną mając na uwadze specyfikację obu urządzeń. Laptopy mają się pojawić w czwartym kwartale tego roku.

A co wy uważacie o obu ThinkPadach? Czy myślicie, że Lenovo dobrze prowadzi tą markę, czy traci ona na prestiżu?