Home / Aktualności / Tenda Nova MW3 AC1200 – system mesh rozszerzający zasięg sieci Wi-Fi

Tenda Nova MW3 AC1200 – system mesh rozszerzający zasięg sieci Wi-Fi

Specyfikacja Tenda Nova MW3 AC1200

 

Standardy i protokoły

IEEE802.3, IEEE802.3u

Interfejs

2 Ethernet ports per mesh node
WAN and LAN on primary mesh node
Both act as LAN ports on additional mesh nodes

Antena

2*3dBi internal dual band antennas

Przyciski

1 reset button

Zasilanie

Input:100-240V—50/60Hz

Wymiary

90 x 90 x 90mm

Standardy połączenia bezprzewodowego

IEEE 802.11ac/a/n 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz

Częstotliwość połączenia bezprzewodowego

2.4G: 2400MHz-2483MHz
5G: 5150MHz-5250MHz or 5725MHz-5825MHz

Prędkość

5GHz: Up to 867Mbps
2.4GHz: Up to 300Mbps

Częstotliwość

Simultaneous dual band 2.4GHz & 5GHz

Funkcje podstawowe

SSID Broadcast
Beamforming

Bezpieczeństwo połączenia bezprzewodowego

Mixed WPA/WPA2-PSK(default)

Wireless roaming

Comply with IEEE802.11v/r

Typ połączenia internetowego

PPPoE, Dynamic IP, Static IP, Bridge Mode

Serwer DHCP

DHCP Server
DHCP Client List

Serwer wirtualny

Port Forwarding
UPnP

QoS

Support Smart QoS

Firewall

Forbid UDP flood attack
Forbid TCP flood attack
Forbid ICMP flood attack

DNS

Support manually setting DNS server

VPN

IPsec pass through
PPTP pass through
L2TP pass through

Inne

Parental Control
Guest Network 
Firmware upgrade online
Reset to factory settings

Setup Requirements

A mobile device running Android 4.0+ or iOS 8+

Temperatura

Operating Temperature: 0℃ ~ 40℃
 Storage Temperature: -40℃ ~ 70℃.

Wilgotność

Operating Humidity:10% ~ 90% RH non-condensing
 Storage Humidity: 5% ~ 90%RH non-condensing.

Certyfikaty

FCC, CE, RoHS, EAC, IC

Zawartość opakowania

(2-pack) 2 identical mesh nodes
2 power adapters
Quick install guide
1 ethernet cable

Instalacja

Jeden koniec kabla sieciowego podłączamy do kostki, drugi zaś do naszego rutera. Po tej czynności należy podłączyć do niej zasilanie i poczekać, aż połączenie między systemem Tendy a naszym ruterem zostanie nawiązane, co zostanie oznajmione przez zieloną diodę na przodzie kostki.

Nasze podłączenie kostki do rutera zostało pokazane na powyższych zdjęciach. Tutaj tak naprawdę nie ma żadnej filozofii.

Po podłączeniu głównego systemu Mesh do routera, swoją uwagę należy skierować na podłączenie drugiej kostki, w przypadku której instalacja sprowadza się do podłączenia zasilania. Kostka “matka” połączy się z nią bezprzewodowo, a kostka rozszerzająca powiększy nasz zasięg, np. na pierwszym piętrze lub tam, gdzie jest to konieczne. Na tym etapie należy wspomnieć, że my przy rozmieszczeniu dodatkowej kostki posłużyliśmy się aplikacją Wifi Analyzer dostępną na system Android, dzięki czemu byliśmy w stanie określić tzw. słabe miejsca wi-fi w naszym biurze oraz zobaczyć, czy system Mesh Tendy się sprawdza, czy nie.

W zależności od tego, z jakiego urządzenie korzystamy, uzyskamy albo większą, albo mniejszą prędkość. Nasz Galaxy S8 to urządzenie wykorzystujące sieć 802.11ac oraz częstotliwość 5 GHz, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawdzić maksymalne prędkości. W przypadku starszych urządzeń wartości mogą być znacznie niższe, choć i tak zasięg sieci powinien się znacznie poprawić.

Ważnym elementem każdej sieci są zabezpieczenia. W przypadku produktu Tendy mamy do dyspozycji Mixed WPA/WPA2-PSK (ustawione jako default). Wśród innych opcji jest także ustawienie sieci Guest Network (dla gości) VPN, Firewall czy przekierowywanie portów.

Konfiguracja za pomocą aplikacji

Jak widać na powyższych zdjęciach, konfiguracja jest również wyjaśniona za pomocą aplikacji. To z jej pomocą najłatwiej chyba uruchomić cały system. Gdy już mamy to za sobą i nasze urządzenie jest podłączone do sieci Mesh, można przystąpić do konfiguracji Nova MW3 za pomocą aplikacji Tendy.

Wireless settings to ustawienia nazwy sieci oraz hasła dostępu do niej.

Guest Network – jak sama nazwa wskazuje, to ustawienie sieci dla gości. Przez to będą oni mieli dostęp do Internetu przy jednoczesnym odizolowaniu od naszej sieci domowej. W końcu to tylko znajomi, a nie rodzina, nieprawdaż?

Parental Control – kontrola rodzicielska. Nawet jeśli nie wiemy, jak ustawić dostęp do Internetu dla naszych pociech na ruterze, można to też zrobić z poziomu aplikacji Tendy. Dzięki temu można również pogrupować urządzenia w celu łatwiejszego nadzoru. Co więcej, ustalimy tu też godziny dostępu do Internetu dla dzieci – wspaniałe rozwiązanie, czyż nie?

Internet settings – tu znajdziemy opcje ustalania adresów IP; standardowo dzieje się to automatycznie, czyli przez DHCP.

QoS – Quality of Service, czyli ustalanie priorytetów dostępu do sieci. Pierwszeństwo mają np. gry czy komunikatory wideo, gdzie szybkość jest na wagę złota.

Add Nova – dodawanie kolejnych kostek rozszerzających naszą sieć Wi-Fi.

Smart Assistant – opcja konfiguracji urządzeń korzystających jedynie z sieci 2.4 GHz. Dzięki asystentowi zostaniemy na pół godziny podłączeni do częstotliwości 2.4 GHz, dzięki czemu urządzenia wspierające te pasmo będą widoczne i gotowe do konfiguracji.

Port forwarding – przekierowywanie portów (dostęp do naszych urządzeń przez Internet np. przy użyciu proxy).

DHCP Server – serwer automatycznego przyznawania adresów IP. Dzięki tej opcji określimy zakres IP, od jakiego zaczną być przyznawane.
Opcje Upgrade firmware, Zarządzanie serwisowaniem (harmonogram) oraz autoryzacja kont innych użytkowników są również możliwe.

 

Metodologia testów

Testy, jak wspomnieliśmy wcześniej, uwzględniały użycie aplikacji Wifi Analyzer przed i po implementacji systemu Mesh. Z aplikacji korzystaliśmy na smartfonie Samsung Galaxy S8, z którym wędrowaliśmy po całym biurze, rejestrując zarówno rating siły sygnału, jak i jego wartość.

Na poniższych zdjęciach sieć rutera oznaczona jest jako VM62… (kolorem żółtym na zdjęciu 1, brązowym na zdjęciu 2 oraz różowym na zdjęciu 3), zaś mesh jako Tenda_Mesh (kolorem granatowym, czerwonym (zdjęcia 1 i 2) oraz zielonymi (zdjęcie 3).

 

Wyniki testów

Zdjęcie 4 pokazuje siłę sygnału sieci rutera na pierwszym piętrze. Analogiczna sytuacja dotyczy sieci Tenda_Mesh, która, jak widać, oferuje znacznie większą siłę sygnału. To samo uwidacznia ostatnie zdjęcie.

 

1. Wprowadzenie
2. Wygląd zewnętrzny
3. Platforma testowa, specyfikacja i testy
4. Podsumowanie

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.