Home / Aktualności / Tenda Nova MW3 AC1200 – system mesh rozszerzający zasięg sieci Wi-Fi

Tenda Nova MW3 AC1200 – system mesh rozszerzający zasięg sieci Wi-Fi

 

Wielu użytkowników sieci Wi-Fi nie jest do końca świadomych skutków ubocznych słabego sygnału. Tenda, jeden z producentów sprzętu sieciowego, za pomocą Nova MW3, systemu Mesh sieci Wi-Fi próbuje im uzmysłowić, jak w prosty sposób można nie tylko pozbyć się słabego sygnału, ale również wydłużyć czas pracy naszych urządzeń korzystających z bezprzewodowego dostępu do sieci, przy jednoczesnym zaimplementowaniu kilku ciekawych funkcji.

W porównaniu z bezprzewodowym standardem 802.11n, standard 802.11ac jest szybszy, oferuje bowiem maks. 1,3 Gb/s, a to trzy razy szybciej, niż w przypadku 802.11n (przy maksymalnych prędkościach dla n-ki wynoszących 450 Mb/s). Jeśli chodzi o komfortowe używanie sieci przez wielu użytkowników, 802.11ac może pochwalić się przepustowością zapewniającą bezproblemowy dostęp nawet 90 do 100 użytkowników przy optymalnych prędkościach, podczas gdy 802.11n może obsłużyć maksymalnie tylko 30 do 40 klientów przy optymalnej wydajności. Tenda Nova NW3 AC1200 jest w stanie zapewnić łącznie 1200 Mbps, dzięki 867 Mbps w paśmie 5 GHz oraz 300 Mbps w 2.4 GHz. Urządzenie jest w stanie pracować dwuzakresowo, co jest w obecnych czasach standardem.

Dla wyjaśnienia, Beamforming – technologia, która dostępna jest w recenzowanym produkcie – to technologia fal radiowych zapisana w standardzie IEEE Wi-Fi 802.11ac. Technologia ta umożliwia formatorowi wiązki (routerowi) transmisję sygnału radiowego w kierunku odbiornika wiązki (klienta), tworząc w ten sposób silniejszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację bezprzewodową.

Na wstępie warto też podkreślić funkcje zabezpieczające sieć przed niepowołanym dostępem osób postronnych oferowane przez produkt Tendy. Wśród nich znalazł się system identyfikacji klientów sieci Mixed WPA/WPA2-PSK. W sieci tylko „WPA2” wszyscy klienci muszą obsługiwać WPA2 (AES), aby móc się uwierzytelnić. W sieci „trybu mieszanego WPA2/WPA” można łączyć się zarówno z klientami WPA (TKIP), jak i WPA2 (AES). Należy pamiętać, że TKIP nie jest tak bezpieczny, jak AES, dlatego też WPA2/AES jest bardziej preferowaną opcją.

Bezpieczeństwo jest również realizowane poprzez zaporę sieciową firewall z funkcjami Forbid UDP flood attack, Forbid TCP flood attack oraz Forbid ICMP flood attack. Podczas gdy „UDP flood” jest rodzajem ataku Denial of Service (DoS), w którym atakujący przytłacza losowe porty na docelowym hoście pakietami IP zawierającymi datagramy UDP, to drugie zabezpieczenie dotyczy ataków na porty TCP, zaś ostatnie dotyczy ICMP i często służy do ataków typu Denial of Service (DoS), w którym atakujący bombarduje komputer ofiary, przytłaczając go żądaniami echa ICMP, znanymi również jako pingi.

Wśród innych ciekawych funkcji zaimplementowanych przez Nova MW3 jest VPN (Virtual Private Network używający protokołów IPSec pass through, PPTP pass through oraz L2TP pass through), system kontroli rodzicielskiej, sieci dla gości, przekierowania portów czy QoS (Quality of Service), usługa zarządzająca priorytetami przesyłania pakietów. W dalszej części recenzji będziemy się skupiać bardziej na funkcjach ważnych dla typowego użytkownika, a nie dla administratora sieci chcącego maksymalnie skonfigurować system Mesh pod kątem funkcjonalności i bezpieczeństwa.

 

1. Wprowadzenie
2. Wygląd zewnętrzny
3. Platforma testowa, specyfikacja i testy
4. Podsumowanie

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.