Home / Aktualności / Tenda AC1200 MU-MIMO Dual Band Gigabit WiFi router

Tenda AC1200 MU-MIMO Dual Band Gigabit WiFi router

Specyfikacja Tenda AC10 AC1200 MU-MIMO Smart Dual-band Gigabit Wi-Fi Router

Rodzaj urządzenia router bezprzewodowy
Obsługuje Wi-Fi tak
Częstotliwość pracy 2.4/5 Ghz (DualBand)
Standard bezprzewodowy 1,2 (Gbps) – 802.11ac
Anteny antena zewnętrzna
Liczba portów USB 0
Ilość portów lan 3
Porty LAN 10/100/1000
Porty lan (rodzaj) RJ45
Ilość portów wan 1
Porty wan (rodzaj) RJ45
Porty pozostałe (rodzaj)  brak
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej 1200 Mbps
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej dla 2,4 GHz 300 Mbps
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej dla 5 GHz 867 Mbps
QoS Brak danych
Firewall tak
Protokoły routingu IEEE 802.11ac/a/n 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
Możliwości  Router WiFi, punkt dostępowy, WISP, repeater
Kontrola  przeglądarka WWW
Zasilanie  Zasilacz zewnętrzny
Dodatkowe dane  WPA-PSK/WPA2-PSK, WPA/WPA2, przycisk WPS do szybkiego szyfrowania
Rozmiary  390 x 198 x 70 mm

 

Warto również zaznaczyć, że dostępna jest w sprzedaży wersja Tenda AC10U posiadająca port USB do podłączenia np. dysku zewnętrznego czy pendrive, jednak nasz testowany egzemplarz go nie oferował.

Instalacja

Przygotowanie routera do pracy jest dziecinnie proste. Podłączamy zasilanie, następnie kabel LAN do portu WAN (od dostawcy Internetu) i czekamy, aż router będzie gotowy do współpracy. Po tym czasie należy zalogować się przy pomocy przeglądarki, używając odpowiedniego adresu IP.

Chcielibyśmy zaznaczyć, iż w związku z tym, że posiadamy w redakcji światłowód, router Tendy podłączyliśmy właśnie do głównego routera, z czym również nie było problemu. Warto jednak wspomnieć, że z uwagi na inną podsieć routera Tenda, konfigurację wstępną przeprowadziliśmy połączeni bezpośrednio kablem sieciowym, a nie bezprzewodowo.

 

Jak możecie zauważyć z poniższych zdjęć, początkowa konfiguracja Tendy AC1200 MU-MIMO jest banalnie prosta i szybka. Nie powinna sprawić kłopotu nawet początkującym użytkownikom, z uwagi na intuicyjne podejście do całego procesu.

 

Po przejściu przez powyższe kroki, naszym oczom powinien ukazać się ekran jak na zdjęciu poniżej.

W większości przypadków można skorzystać z automatycznego trybu ustawienia internetowego, który ustali dla nas dynamicznie adres IP oraz DNS. Ciekawym pomysłem było zastosowanie przez inżynierów Tendy harmonogramu Wi-Fi – dzięki niemu możemy umożliwić korzystanie z sieci wyłącznie w wybranych dniach czy godzinach, czyli coś, co jest szczególnie pomocne w czasach cyfrowego uzależnienia. Wi-Fi można również wyłączyć za pomocą przycisku. Podczas gdy każdy, kto ma fizyczny dostęp do routera, może to zrobić, tak w przypadku konfiguracji z poziomu oprogramowania nie będzie to miało zastosowania.

Inną ciekawą funkcją jest ustalenie siły sygnału (siła przesyłu). Takie rozwiązanie może mieć zastosowanie w przypadku, gdy nie chcemy udostępniać naszej sieci szerszej publiczności (np. akademik, dzielony dom czy firma). Oczywiście w większości przypadków sieć i tak jest zabezpieczona hasłem, ale ostrożności nigdy za wiele. Nie można też zapomnieć o beamformingu, czyli o metodzie formowania wiązki Wi-Fi bazującej na położeniu konkretnego urządzenia. Nie mniej ważna jest możliwość konfiguracji kanałów i przepustowości, trybu AP czy przeciwzakłóceniowego.

Podczas gdy funkcje kontroli rodzicielskiej są dostępne dosłownie wszędzie, cieszymy się, że nie zabrakło ich i tu. Za ich pomocą w bardzo szczegółowy sposób ograniczymy dostęp do Internetu dla smartfonu, tabletu czy innego konkretnego urządzenia. Producent postarał się również o możliwość utworzenia zarówno białej, jak i czarnej listy.

Jeżeli korzystamy z bezpiecznego dostępu do sieci (ze względu na prywatność), możemy ustawić połączenie VPN już z poziomu routera. To z pewnością bardzo dobre rozwiązanie.

W zakładce ustawień zaawansowanych czeka na nas kolejna dawka ciekawych rozwiązań, a wśród nich tryb uśpienia (oszczędzamy energię np. w nocy lub na wakacjach), ustawienia zapory sieciowej, DDNS, możliwość konfiguracji serwera wirtualnego czy telewizji IPTV. Bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią możliwość filtrowania dresów MAC, host DMZ (pomocny w przypadku posiadania własnego serwera) czy konfiguracji routingu statycznego.

W ustawieniach systemu znajdziemy zaś możliwość konfiguracji zakresu adresów IP naszej sieci, rezerwowania IP z poziomu DHCP, konfiguracji sieci WAN, aktualizacji oprogramowania routera, wykonywania kopii zapasowej ustawień czy w końcu włączania / wyłączania zdalnego zarządzania, sprawdzania poprawności działania systemu routera i kilku innych.

 

Wartą wspomnienia jest możliwość ustawienia przepustowości dla każdego z osobna urządzenia podłączonego do sieci. Jeśli zależy nam, aby domownik nie ściągał dużych plików z Internetu, bo np. chcemy obejrzeć ulubiony serial na Netflixie, możemy to zrobić właśnie za pomocą ustawienia przepustowości.

 

Konfiguracja za pomocą aplikacji

Jak widać na powyższych zdjęciach, konfiguracja jest również wyjaśniona za pomocą aplikacji. Choć nie jest dokładna kopia interfejsu z przeglądarki (1:1), to konfiguracja za pomocą smartfona jest również łatwa i bezproblemowa. Chodzi tu przede wszystkim o prostotę i szybkość.  

 

 

WiFi name and password – zmiana nazwy naszej sieci bezprzewodowej oraz jej hasła

Internet settings – ustawienia serwera DHCP, statycznego adresu IP czy PPPoE

Blacklist – czarna lista adresów, które będą zabronione w naszej sieci

LED control – możliwość włączenia / wyłączenia diod na przednim panelu routera 

WiFi schedule – wielu rodziców nie wie, jak ustawić dostęp do Internetu dla naszych pociech dla poszczególnych stron lub ograniczyć dostęp do sieci globalnej. Dzięki tej opcji możemy ustalić godziny dostępu do Internetu w konkretne dni dla dzieci, zaś czarna lista pomoże w wyeliminowaniu tych stron, które nie chcemy aby dzieci odwiedzały. Czego chcieć więcej?

Internet settings – tu znajdziemy opcje ustalania adresów IP; standardowo dzieje się to automatycznie, czyli przez DHCP.

Guest network – ustawienia dotyczące sieci dla gości (takiej, która nie ma dostępu do naszej lokalnej sieci, lub inaczej sieć odseparowana od nas ale nadal pozwalająca na surfowanie w internecie).

Transmit power – regulacja siły sygnału naszej sieci WiFi.

Security check – narzędzie nie tylko dla administratorów sieci. Dzięki niemu w szybki sposób aplikacja przeprowadzi skan obecnych ustawień związanych z bezpieczeństwem i poinformuje o niezbędnych krokach w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Ciekawą opcje uzyskujemy klikając na konkretne urządzenie, które jest podłączone do naszej sieci. Przykład poniżej prezentuje opcje dla iPhone. Chcemy zabezpieczyć dziecko przed dostępem do poszczególnych stron w szybki sposób a nie ma nas w domu? Nie ma problemu – kontrola rodzicielska zrobi to za nas.

 

Metodologia testów

Testy uwzględniały użycie aplikacji Wifi Analyzer, która mierzy siłę sygnału Wi-Fi, a także pomaga w ustaleniu najlepszego kanału naszej sieci. Z aplikacji korzystaliśmy na tablecie Huawei, z którym wędrowaliśmy po całym biurze, rejestrując zarówno rating siły sygnału, jak i jego wartość. Mając na uwadze, że jest to urządzenie z aż 4 antenami, sprawdziliśmy zasięg, wędrując nieco w teren.

 

Wyniki testów

Przeprowadzone testy pokazywały, że router dobrze sobie radzi nawet przy większych odległościach. Dzięki aż 4 antenom sygnał był mocny, a ponadto gdy próbowaliśmy streamować, grać i surfować w Internecie (włącznie z pobieraniem plików – ściąganiem filmów z Netflix), sieć również chodziła bez zacięć. Oczywiście należy przy tym uwzględnić ogólną szybkość naszego łącza, ale jakość sygnału Wi-Fi ma również duże znaczenie, np. przy korzystaniu z Fire Sticka czy Google Chromecast.

 

1. Wprowadzenie
2. Wygląd zewnętrzny
3. Platforma testowa, specyfikacja i testy
4. Podsumowanie

 

O użytkowniku Grzegorz Szałas

Entuzjasta nowych technologii i założyciel portalu Tech Dice. Poza technologią uwielbiam dobry film, dawkę muzyki oraz aktywności na świeżym powietrzu.